Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на готвения протест срещу високите цени на хранителни продукти:

Михаил Михайлов: На пазара се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа

| обновено на 12.02.25 в 17:07
Снимка: архив

Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи.

Преди това обаче, потърсихме и мнението на млекопроизводител, със собствена мандра, в средецкото село Драчево. С тази дейност Михаил Михайлов се занимава от 1980 година. 

В момента млякото се изкупува на цена между 1 лв или 1,25 лв. за литър, но без ДДС. Това определя и стойността на крайните продукти в магазините от сурово мляко, които за крайния потребител са много високи. 

„Голям процент от хората не могат се справят с тези цени. Това идва от липсата на сурово мляко на пазара, от малкото кравеферми, от намаляване на продуктивността на животните. Това което се очакваше от много години вече е факт. 

Трябва да се отбележи, че вносът на мляко от Унгария, както и от други държави е също на цена от около 1,20 лв. 

Кое повишава цената тройно с хранителните магазини?

Всяко нещо има своя дял. Цените се определят свободно, не могат да се наложат граници на тези цени, но може да има рестрикции съгласно държавната политика в този сектор.  

От колко години сте млекопроизводител?

От 1980 година, като се започне от АПК и се стигне до 2002 година, откогато съм със собствени животни.

Какво се промени от 1980 година до днес?

Много неща се промениха. Важно е какъв е резултатът. На нашия пазар се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа, в сравнение с покупателната способност на хората. Има несравнима разлика. Това се дължи преди всичко на липсата на мляко, на нежеланието на фермери да се занимават с този сектор. Говоря за крави и овце, които се отглеждат за мляко. Например - в Странджа кравите, които не дават мляко, т.е. месодайните крави са повече от овцете. Всеки може да направи сметка докъде сме я докарали, защото в земеделието интересът и насоката са в зърнопроизводството. А млечният сектор се оказва, че се прави от мечтатели и по наследство от своите родители, заради любовта към тази работа и животните. Малко са фермите, които се развиват по пазарна логика. Има такива, те са с животни над 500 бр. на ферма, където производителността е много голяма. малките ферми не могат да се справят със себестойността на млякото, защото повечето от тях нямат земя. Купуват от свободния пазар и това оскъпява тяхното производство. 

В Средец има 4 ферми. Преди бяха най-малко 25-30. Представете си колко са налели животните. Аз например успях да си направя малка мандра, в която продавам млякото и така оцелявам, но това не е решение. Когато направих мандрата поканих колегите, които все още гледаха млечни крави, за да работим заедно, да имаме обща мандра, така да излизаме на пазара с общ продукт. За съжаление те не се съгласиха. Това говори, че нямаме дух към обединение, към коопериране. Всеки гледа сам да се оправя. Разделени сме, имаме само общи съюзи и сдружения, но те нямат този ефект, който би имал ако се обединим да произвеждаме заедно, да преработваме и да предлагаме на пазара. 

1 килограм кашкавал се произвежда от 10 литра мляко, 1 кг сирене се произвежда от 6,5 литра мляко. Говорим за 100% мляко. Когато се добавят към продукта заместители като обезмаслено мляко, растителни мазнини, повишаване на водата на сиренето - тук вече говорим за друг вид продукция, която се опитва да конкурира останалата - истинската продукция. Затова тук говорим и за контрол от страна на съответните органи, но само ако си гледат работата. Този парадокс, който се получава с кравите и млякото, този дисбаланс, това е национална трагедия. Това е вследствие общата стратегия на Министерството на земеделието през годините много отдавна. Имахме една среща в ресорното министерство преди влизането ни в Европейския съюз и дадохме заявка субсидиите да се дават на брой животно, а не на декар земя. Това не се прие.“  

Нашият сектор е рисков, но трябва да се направи нещо, защото това засяга и сигурността на държавата. 

Протестът, който предстои утре е добра идея, защото е в полза на потребителите, но трябва да се постигнат и добри резултати“, посочи още Михаил Михайлов. 

Още за цените и морала в образуването им ще чуете в интервюто - по-горе.

И да завършим с това, с което започнахме -  за предстоящия бойкот утре. Ако се сравнят заплатите и пенсиите в България и Хърватия, откъдето се породи първоначалното недоволство, ще се установи, че у нас цените на стоките от първа необходимост са по-високи, а заплатите и пенсиите по-ниски. Организаторите на протеста искат потребителите да покажат на търговците, че няма да търпят като гражданско общество ценовия произвол, превръщащ милиони българи във "втора категория европейци". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен предстои анкетно проучване за ползването на интернет в домакинствата

В Сливенска област  предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода  април - юни.  В..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

В Айтос ще поставят паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Димитров

Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от  Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас.  Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..

публикувано на 03.04.25 в 13:30

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за година

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти.  Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене.  Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..

публикувано на 03.04.25 в 12:00

Заплатите в държавните психиатрии се увеличават с 50% от 1 май

Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50% от 1 май тази година.  Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да осигури..

публикувано на 03.04.25 в 10:30

Ще затварят поетапно части от "Трапезица" заради ремонт на пасарелката

Временна организация на движението по  кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас.  Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището.  За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.

обновено на 03.04.25 в 08:42

Паркингът на "Парк Арена" става платен след третия час

От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час.  Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..

публикувано на 02.04.25 в 18:00

Проектът за остров "Св. Кирик и Юлита" край Созопол - идеи има, но пари няма

Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев.  "Правим концепции, правим срещи,..

публикувано на 02.04.25 в 14:30