Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи.
Преди това обаче, потърсихме и мнението на млекопроизводител, със собствена мандра, в средецкото село Драчево. С тази дейност Михаил Михайлов се занимава от 1980 година.
В момента млякото се изкупува на цена между 1 лв или 1,25 лв. за литър, но без ДДС. Това определя и стойността на крайните продукти в магазините от сурово мляко, които за крайния потребител са много високи.
„Голям процент от хората не могат се справят с тези цени. Това идва от липсата на сурово мляко на пазара, от малкото кравеферми, от намаляване на продуктивността на животните. Това което се очакваше от много години вече е факт.
Трябва да се отбележи, че вносът на мляко от Унгария, както и от други държави е също на цена от около 1,20 лв.
Кое повишава цената тройно с хранителните магазини?
Всяко нещо има своя дял. Цените се определят свободно, не могат да се наложат граници на тези цени, но може да има рестрикции съгласно държавната политика в този сектор.
От колко години сте млекопроизводител?
От 1980 година, като се започне от АПК и се стигне до 2002 година, откогато съм със собствени животни.
Какво се промени от 1980 година до днес?
Много неща се промениха. Важно е какъв е резултатът. На нашия пазар се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа, в сравнение с покупателната способност на хората. Има несравнима разлика. Това се дължи преди всичко на липсата на мляко, на нежеланието на фермери да се занимават с този сектор. Говоря за крави и овце, които се отглеждат за мляко. Например - в Странджа кравите, които не дават мляко, т.е. месодайните крави са повече от овцете. Всеки може да направи сметка докъде сме я докарали, защото в земеделието интересът и насоката са в зърнопроизводството. А млечният сектор се оказва, че се прави от мечтатели и по наследство от своите родители, заради любовта към тази работа и животните. Малко са фермите, които се развиват по пазарна логика. Има такива, те са с животни над 500 бр. на ферма, където производителността е много голяма. малките ферми не могат да се справят със себестойността на млякото, защото повечето от тях нямат земя. Купуват от свободния пазар и това оскъпява тяхното производство.
В Средец има 4 ферми. Преди бяха най-малко 25-30. Представете си колко са налели животните. Аз например успях да си направя малка мандра, в която продавам млякото и така оцелявам, но това не е решение. Когато направих мандрата поканих колегите, които все още гледаха млечни крави, за да работим заедно, да имаме обща мандра, така да излизаме на пазара с общ продукт. За съжаление те не се съгласиха. Това говори, че нямаме дух към обединение, към коопериране. Всеки гледа сам да се оправя. Разделени сме, имаме само общи съюзи и сдружения, но те нямат този ефект, който би имал ако се обединим да произвеждаме заедно, да преработваме и да предлагаме на пазара.
1 килограм кашкавал се произвежда от 10 литра мляко, 1 кг сирене се произвежда от 6,5 литра мляко. Говорим за 100% мляко. Когато се добавят към продукта заместители като обезмаслено мляко, растителни мазнини, повишаване на водата на сиренето - тук вече говорим за друг вид продукция, която се опитва да конкурира останалата - истинската продукция. Затова тук говорим и за контрол от страна на съответните органи, но само ако си гледат работата. Този парадокс, който се получава с кравите и млякото, този дисбаланс, това е национална трагедия. Това е вследствие общата стратегия на Министерството на земеделието през годините много отдавна. Имахме една среща в ресорното министерство преди влизането ни в Европейския съюз и дадохме заявка субсидиите да се дават на брой животно, а не на декар земя. Това не се прие.“
Нашият сектор е рисков, но трябва да се направи нещо, защото това засяга и сигурността на държавата.
Протестът, който предстои утре е добра идея, защото е в полза на потребителите, но трябва да се постигнат и добри резултати“, посочи още Михаил Михайлов.
Още за цените и морала в образуването им ще чуете в интервюто - по-горе.
И да завършим с това, с което започнахме - за предстоящия бойкот утре. Ако се сравнят заплатите и пенсиите в България и Хърватия, откъдето се породи първоначалното недоволство, ще се установи, че у нас цените на стоките от първа необходимост са по-високи, а заплатите и пенсиите по-ниски. Организаторите на протеста искат потребителите да покажат на търговците, че няма да търпят като гражданско общество ценовия произвол, превръщащ милиони българи във "втора категория европейци".
Пред поредната водна криза са изправени хиляди жители на община Стралджа. Очаква се да бъде обявено частично бедствено положение. Липса на достатъчно водни количества и амортизирана до крайност водопроводна мрежа се причина за пресъхналите чешми в общината. Днес 13 от 22 -те населени места водоподаването е нарушено, уточни зам.-кметът на общината..
Напълно възможно е с въвеждането на 35-километровата буферна зона, да се избегнат неприятните миризми на нефтени продукти към града. Това каза директорът на „Морска администрация„ Бургас кап. Живко Петров. Според него, тъй като рафинерията не работи с руски нефт, заради санкциите свързани с войната в Украйна, танкерите превозват различни..
Лятната академия за деца и ученици към НХА Бургас организира традиционния благотворителен базар "Деца помагат на деца“. Той ще проведе за трета поредна година. Събитието ще е днес 3 юли (четвъртък) от 16:00 до 18:00 часа на Часовника. Талантливите деца, които участват в Лятната академия са изработили различни сувенири за каузата. Със събраните средства..
Продължава обработката на площи в община Бургас срещу комари. Екипите на дезинфекционната станция извършват лаврицидни и имагоцидни обработки. Със земеделски дрон ще продължат да се извършват ларвицидни обработки срещу комари над крайбрежните водни части и тръстикова растителност на Бургаските езера. Дезинсекционните мероприятия ще се извършват в..
Сливенските улици „Аксаков“ и част от улица „Никола Карев“ временно ще бъдат затворени за движение на пътни превозни средства. Причината е авариен ремонт на топлопреносната мрежа. Автомобилите няма да могат да преминават от Регионалната библиотека „Сава Доброплодни“ до Универмага. Мярката влиза в сила от днес до 7 юли, понеделник. При възможност и..
Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за обучение на..
Студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии ще провеждат учебна практика в община Болярово. Практиката започва на 7 юли и ще продължи до 18 юли 2025 г. Групата ще работи в село Воден под ръководството на преподаватели от УНИБИТ и в сътрудничество с местната администрация. Студентите ще извършват теренни изследвания, ще..
Плувно приключение с добра кауза предстои тази неделя, 6 юли в Бургас. За девета поредна година сдружение "Онкоболни и приятели" организира..
Дидо е зад пулта на най-големите музикални събития в България. Неговата енергия и усмивка винаги са изпълвали залите, а професионализмът му е вдъхвал..
Със заповед на Морска администрация от днес в Бургаския залив се въвежда 35-километрова зона, в която няма да се допуска танкери да чакат на рейд. Това..