Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" - Бургас със съдействието на Национален музей "Васил Левски" - Карлово.
В нея се проследява как се изгражда образът на националния ни герой в периода от първите години след трагичната му гибел до средата на 30-те години на XX в., съобщи Данка Георгиева директор на Дръжавен архив –Бургас:
"Вниманието е насочено към ключови места на памет, които и днес участват активно в създаването на представата за Апостола – творбите на Христо Ботев и Иван Вазов; първите негови биографии, дело на Захари Стоянов и Стоян Заимов; изграждането на паметниците в София и Карлово и тяхното включване в социалния и политическия живот на столицата и родния град на Дякона. Специално внимание е отделено на навлизането на сведения за личността и делото на Левски в учебниците по история и литература, за да се покаже как чрез училищното образование – един от най-важните инструменти за изграждане на национална идентичност – знанията и представата за Васил Левски и за неговия подвиг се утвърждават в паметта на новите поколения, възпитавани в младата българска държава."
Проследено е и как се изгражда неговият образ със средствата на изобразителното изкуство – портрети и картини, показващи различни епизоди от работата му в Българско, пощенски картички, живи картини и др. Вниманието на посетителите е фокусирано и върху издирването и издаването на неговия и на БРЦК архиви, както и върху издигането наново из руините на Къкринското ханче и къщата музей в родния му град. Акцентите върху първото широко отбелязано в Княжество България честване на Дякона – 25-годишнината от обесването му (1898) – и създаването на Народния комитет „Васил Левски“ (1923) хвърлят допълнителна светлина върху институционализирането на паметта за героя.
В изложбата ще се включат, в няколко витрини, оригинални документи от Държавен архив – Бургас, които илюстрират различни събития в Бургас, с които се утвърждава Васил Левски като национален герой - оригинална снимка на В. Левски във фонда на негов сподвижник Иван Цанков; усилията на спортен клуб „Левски” – Бургас за изграждането на паметник на Апостола; марш „Левски”, композиран от маестро Георги Шагунов през 1948 г. и др.
Изложбата „Места на памет. 1873-1937 г.” ще бъде открита в 17 часа в културен център "Морско казино" и може да бъде посетена до 5 март.
повече може да чуете в звуковия файл:
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои днес 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..
Благотворителен спектакъл под надслов „Бъдеще за магията” ще събере на една сцена трима млади таланти в илюзионното изкуство – Александър Димов, Димитър Георгиев и Божидар Колев. Събитието ще се проведе днес 5 април, събота, от 18:30 часа в сградата на Младежкия международен център (ж.к. „Меден рудник”, ул. „Апостол войвода” №15). Магическото шоу е с..
С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него. Няколко са поколенията, израснали с музиката на..
Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят да местното дружество Петър Тепсизов: „Има живопис, има рисунки доста, има керамика. Пролетта винаги..
Театър „Българска армия“ гостува в Бургас със спектакъла „Черна комедия“ на Питър Шафър. Представлението ще се играе на 7 април от 19:00 ч. в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“, а режисьор е Иван Урумов. Историята проследява млад скулптор, който попада в поредица от недоразумения, когато авария спира електричеството в дома му. Сред..
Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..
С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя..
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои днес 5 април от 18:30 часа в..
Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране...