Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост.
Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще бъде представено днес от 17.00 часа в Мраморното фоайе на БНР на бул. "Драган Цанков" 4.
Събитието ще бъде съпътствано от откриването на изложба "90 години БНР – радиото на поколения Българи", която представя фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и БТА.
Във въведението на ЛИК генералният директор на БТА Кирил Вълчев посочва, че този брой на списанието е "обяснение в любов към радиото".
"А тази любов е лично преживяване за много хора – за създаващите БНР през годините, за гостите в ефира му и за неговите слушатели", пише той.
Вълчев допълва, че в изданието има още един важен знак:
"Tой е общо дело на БНР и БТА като пример за сътрудничество, което може да прави българите по-успешни, а резултатите от усилията ни по-добри, когато сме водени от любов в делата си".
Генералният директор на БТА припомня, че част от развитието на това десетилетно сътрудничество е новото предаване "Радио ЛИК" по програма "Христо Ботев" на БНР, което представя новите броеве на списанието на БТА всеки месец.
"Аудиторията винаги е на първо място", казва в интервю за списание ЛИК генералният директор на БНР Милен Митев. Той допълва, че медията подкрепя българското изкуство и особено младите творци.
"Не е нужно всички да ни харесват, но всички ще ни уважават, ако спазваме ясни принципи в работата си. Уверен съм, че най-силните години тепърва са пред нас", посочи Митев и добави:
"Днешното време изисква, освен да разказваме историите на другите, да се научим да разказваме увлекателно и собствената си история", коментира той.
Освен това припомня, че не бива да се забравя, че "освен медия БНР е и културен институт, дом на шест музикални състава на световно ниво и най-голямото звукозаписно студио в страната".
През годините на директорския пост на радиото са били различни личности – мъже и жени, които са подпомогнали развитието и адаптирането му към промените на историческото време. Какви са били директорите на медията, как са се отнасяли към служебните си задължения и как е изглеждало радиото, погледнато през техните очи, или пък какви са били самите те, разгледани през спомените на техни съвременници и колеги, може да се научи от архивния фонд на БНР. Откъси от предоставени от архива на БНР записи с интервюта и изказвания на ръководители на радиото са поместени на страниците на ЛИК. Те започват с думи на Сирак Скитник, който пръв оглавява Радио София през 1935 г., и стигат до Андон Балтаков, който е начело на радиото до август 2021 г.
Членове на Управителния съвет, както и на Обществения съвет на БНР се включват в две анкети, организирани от изданието на БТА. Албена Миланова, Димитър Димитров и Теодосий Спасов от Управителния съвет на БНР говорят за ролята на радиото в обществото днес и за неговото бъдеще, както и за регионалните програми и за целите, които стоят пред медията в момента.
Милена Димитрова, Ваня Монева, Огнян Траянов, Радина Велчева и Сава Димитров от Обществения съвет дават отговор на въпроса "Каква е днес обществената мисия на Българското национално радио?".
Сред авторите на броя е Даниел Ненчев, журналист и ръководител на отдел "Стратегическо развитие" на БНР, който описва какво е радиото днес. Сред акцентите в статията му са актуалните проекти; целите, тенденциите и плановете, някои от важните истории на медията и възгледите, мотивите и надеждите на младите хора в екипа.
В анкетата, озаглавена "Радиото е магия – невидима и дръзка", дългогодишни радиожурналисти разказват за опита си в медията. Божана Димитрова, Диана Янкулова-Тренева, Лили Маринкова, Михайлина Павлова, Силвия Великова, Силвия Чолева и Чавдар Стефанов споделят как радиото се превръща за тях в съдба, кои са някои от ярките спомени в кариерата им и какво ще бъде бъдещето на радиото в свят, в който технологиите се развиват с невероятна скорост.
"Радиото отброява секундите на живота", казва през 2003 г. проф. д-р Веселин Димитров (1938-2009). Благодарение на два записа от архива на БНР читателите на ЛИК могат да проследят как изглежда историята на радиото, разгледана през неговия опит и знания.
"Натиск и съпротива" е заглавието на статията на доц. Вяра Ангелова, в която тя разглежда моменти в историята на радиото, които провокират журналистите да изразят своето недоволство. Тя се спира на някои от знаковите протести и кризи в БНР след 1989 г. Според нея, чрез тях се откроява продължаващата роля на БНР сред медиите и обществото: "Роля на непокорна медия, която периодично е подлагана на натиск, но която му се съпротивлява публично", пише доц. Ангелова.
В тематична хронология в ЛИК е проследена историята на радиото и по начина, по който тя е била отразена в емисиите и бюлетините на БТА.
Списанието завършва с интервю с проф. Боян Добрев – автор на мултимедийна изложба за историята на БНР, с която през януари бе дадено началото на честванията за годишнината на медията.
"Радиото се променя, както се променя и всичко в света, в който живеем", казва творецът.
Премиерата на стихосбирката „Изтанцувай го тоя живот!“ ще представи новите творби на Ивайло Диманов пред бургаската публика. Събитието е на 9 юли от 18:30 ч. в зала „Петя Дубарова“. В сборника са включени около петдесет стихотворения, а към книгата е приложен диск с авторските песни на поета. Изданието е на „Български писател“ и вече е носител на..
Амфитеатър в Стария град ще приюти десетото издание на Международния фестивал „Несебър – остров на изкуствата“. Форумът ще се проведе в дните от днес до 6 юли и ще събере над 600 млади изпълнители от Армения, България, Грузия, Молдова, Полша и Украйна. Официалното откриване ще започне с първите вокални и танцови изпълнения. Конкурсната програма ще..
Концертът на Силвия Кацарова „70 нюанса любов“, който трябваше да се проведе на 9 юли в Летния театър в Бургас, се отменя, съобщават организаторите. Билетите за спектакъла може да бъдат вълнати на местата, откъдето са закупени.
Международният филмов фестивал Бургас (BIFF) ще предложи филмови прожекции със SDH субтитри, предназначени за глухи и слабочуващи зрители. Част от селекцията на 10-то юбилейно издание ще бъде озаглавена „Достъпно кино“ и ще осигури пълноценно възприятие на диалозите и звуковите ефекти. Прожекциите със субтитри ще се проведат на 14 и 16 юли в Културен..
Един необичаен любовен триъгълник представя спектакъла „Кошмарна комедия“ по текст на Жан Поаре. За бургазлии и гостите на града представлението е на 3 юли от 20.30 ч. на сцената на Летния театър. Пиесата е на враченския театър. Режисьор на комедията е Владлен Александров. Ролите са поверени на Кирил Ефремов, Антоанета Добрева - Нети, Поли..
Литературно четене „Добрата новина“ ще събере в Дома на писателя в Бургас творци и медии. Събитието ще се проведе на 8 юли от 18:30 ч. По време на вечерта участниците ще търсят отговори на въпроси за мястото на позитивните послания в динамичното ни ежедневие. Писатели и журналисти ще обсъдят как силата на новините и словото подкрепя доброто и..
Комичната опера „Хубавата Елена“ ще бъде представена в залата на Държавната опера – Бургас. Постановката е по едноименния либрето на Жак Офенбах. Спектакълът разказва как кралицата на Спарта – Хубавата Елена, е отвлечена от Парис, син на троянския цар Приам. Конфликтът между богове и хора прераства в комичен хаос преди Троянската война. Режисьор е..
Бюст-паметник на поета Христо Фотев беше тържествено открит в Двора на кирилицата в Плиска. Паметникът е дарение от ЗОНТА клуб – Бургас, в знак на..
Приморско отбелязва старта на Прим Фест 2025 на 4 юли. До 30 септември морският град ще предложи над двадесет безплатни концерта на открито. На сцените..
Мери Бойс Бенд представи своя втори студиен албум „Дългият път към дома“, който от днес е достъпен на винилова плоча. След пет години работа групата..