Бургазлии излязоха да пазаруват в деня на третия бойкот на търговските вериги, макар мнозинството от анкетираните да подкрепят инициативата за ден без покупки и без банкови транзакции. Част от хората в хранителните магазини и пред банкоматите не знаеха за призива днес.
Пред диктофона ни бургазлии споделиха, че цените на хранителните стоки са високи, повечето подкрепят днешната инициатива да не се пазарува, но част от тях срещнахме именно пред магазини. Не знаеха и за призива да не се извършват банкови операции - да не се теглят или внасят пари и да не се правят преводи и плащания с карта.
"Няма да пазарувам днес, в знак на несъгласие с високите цени в магазините, и не само там, и в аптеките, и в банките"
"Подкрепям бойкота, но взех нещо, което само оттук мога да купя за майка ми"
"За съжаление трябва да се пазарува, влязох в този магазин, но цените постоянно растат и трябва да се направи нещо"
"Не знаех, че има призив и за банките, дойдох да изтегля пари. По удобно е, вместо да се редим на опашки в банките, но подкрепям инициативата"
"Днес ли е бойкота – не знаех, иначе нямаше да пазарувам"
"Не подкрепям бойкота – за един ден няма смисъл, на следващия ден всичко се наваксва"
Според Антон Велчев, от сдружение "За достъпна храна", хората искат трайно решение и цени, които да могат да си позволят. Той вярва, че предните два бойкота били успешни, защото се е чул гласа на народа.
"Три пъти е разликата в цената на брашното тук и в Хърватска. Българина не иска да се чувства втора категория европеец. След като Балканските държави и не само показват, че не могат да издържат повече, защо ние да сме по назад", казва Велчев.
Според него част от решението на проблема е в скъсяването на пътя на продукцията от производителя до трапезата. Едно евентуално решение той вижда в така наречените фермерски пазари.
Организаторите предвиждат и акция пред БНБ в столицата от 18 часа за "осветяване на банковите такси".
Последният бойкот на веригите, на 20 февруари, регистрира спад от малко над 4% в оборотите на супермаркетите, сочат данни на НАП. На 13 февруари обаче спадът беше над 28%.
Повече чуйте в звуковите файлове:
Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..
От 8 до 16 часа утре, 8 април, водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод. В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството.
По два проекта читалище „Васил Левски 1969“ - Айтос обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция. През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...
По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..
На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед. „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци. Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията. Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната. Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..
Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..
Заедно с пенсиите за този месец Националният осигурителен институт ще изплати и Великденските добавки от 50 лева. Право на тях имат около 687 хиляди..
В Ямбол от днес служители на Областната агенция по безопасност на храните започват засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене...
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията...