Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът Шипка - българският символ на Свободата



Паметникът „Шипка“ е единственият паметник в страната, който е изграден с решение на народното събрание и то не кое да е, а Учредителното събрание. Това става 3 дни преди да бъде приета окончателно  Търновската конституция.  На 13 април 1879 г. народните представители обсъждат изграждането на монумент, който да изрази преклонението на българския народ, към всички онези които са допринесли за негово освобождение, включително и в тукощо приключилата руско – турска война, разказа директорът на паметника  – музей „Шипка – Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов: 

"Идеята за паметника се свързва с имената на Петко Каравелов, Петко Славейков и Стефан Беров. Тя оживява благодарение на поборническите дружества, които я поддържат жива до 30 октомври 1920г. - датата на създаване на Комитет за изграждане на паметник за освобождението и възраждането на българския народ. 2 години по-късно символно е положен основният камък на градежа. Строежът започва през 1926г. и продължава до 1930 г. Освещаването му е през месец август 1934 г." 

д-р Чавдар Ангелов, директор на паметника - музей

Първоначалните планове са били лъвът, който е на монумента да бъде монтиран на върха на паметника, но идеята е изоставена по конструктивни и естетически причини и той е поставен на северната фасада, където  е най - добрият естествен подход към него. Откриването на паметника е през 1934, на 26 август той е осветен. Събитието се превръща във всенародно тържество в присъствието на цар Борис Трети, българския генералитет, църковния и политическия елит, дипломатическия корпус, и стотици хиляди българи от цялата страна.

Паметникът на Свободата е построен на връх Св. Никола, а не на връх Шипка, където са се водили боевете. Причината за това решение е по-равният терен на връх Св. Никола. Името на върха е променяно през годините- от Св. Никола на Ген. Столетов, от Ген. Столетов на Шипка, а днес отново е с първото си наименование.
"Паметни събития през годините до монумента са производството на 6 офицерски випуска. Интересното е, че това се случва когато  България е монархия, народна република и република и това показва, че независимо от политическия режим това място винаги е било важно за българското войнство", каза още Чавдар Ангелов. 

През миналата година 84 хиляди души са посетили паметника музей Шипка – Бузлуджа . Д-р Чавдар Ангелов разясни, че в идните месеци ще започне дългоочакваният ремонт на паметника. Той подчерта, че осъществяването му е наложително, за да се запази монумента. 

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

До края на годината трябва да бъде построена пожарната в Камено

До края на годината трябва да бъде построена сградата на пожарната в Камено. Първата й копка бе направена днес. Там освен пожарникарите, ще се помещава и местният доброволчески екип, обясни директорът на регионалната противопожарна служба старши комисар Николай Николаев. Двама души и един автомобил на този етап дават дежурства в Камено. Районът..

публикувано на 08.05.25 в 15:16

НСИ: Населените места без нито един жител у нас са 199

Броят на населените места в България към 31 декември 2024 г. е 5256 -  257 града и 4999 села, съобщи Националният статистически институт. Към края на миналата година населените места без нито един жител са 199. С население над 100 000 души са шест града в страната, в които живее 35,5 на сто от населението на страната. Най-големите по територия..

публикувано на 08.05.25 в 13:36

Рояци еднодневки в бургаски квартали, започна обработка

Зачестили сигнали за рояци еднодневки в населените места от община Бургас . Основно насекомите са в райони около езерото Вая.  Дезинфекционна станция Бургас вече започна обработка срещу еднодневките в няколко квартала, информират от общината. На 7 май е извършена дезинсекция в „Горно Езерово“.  Днес екипите ще обработват със студен аерозол..

публикувано на 08.05.25 в 13:23

След градушката и бурята в Бургас (ОБНОВЕНА)

Няма сигнали за паднали дървета и наводнени приземни етаж, които да са постъпвали на дежурния телефон на Областна администрация, казаха оттам. Няма информация за щети и пострадали хора след падналата градушка в Бургас след 16:30 часа вчера.  На дежурния телефон, който е в Община Бургас граждани са сигнализирали за паднали дървета, които вече са нарязани..

публикувано на 08.05.25 в 08:48
снимка ПП

Новият директор на ПП "Странджа" е Невен Каравасилев

От 15 април за директор на Природен парк "Странджа" е назначен Невен Каравасилев. Това става със заповед на началника на Изпълнителната агенция по горите Асен Марков.   Една от първите задачи, които  Каравасилев си е поставил е свикването на консултативен съвет, който да разглежда най-наболелите проблеми на парка. В него са поканени да участват..

публикувано на 08.05.25 в 08:30

В Малко Търново зрее недоволство от спирането на важни за региона проекти

В Малко Търново назрява недоволство от спирането на важни за региона проекти.  Стопиран е ремонтът на пътя Босна – Визица – Граматиково - М. Търново . Без развитие е и проектът за разширението на граничния пункт към Турция .  Ако до края на месеца ремонтът на околовръстния път  не бъде възстановен ще блокираме отсечката Босна - КПП Малко..

публикувано на 08.05.25 в 08:05
архив

Промяна на движението в участък от област Сливен по АМ "Тракия"

От 12 ч. днес - 8 май, се променя организацията на движение на превозни средства между 237 и 253 км. на АМ „Тракия“, в област Сливен, за ремонт на пътната настилка. В участъка ще бъде напълно ограничено преминаването в платното за Бургас. Трафикът ще преминава двупосочно в платното за София, в което ще бъдат обособени една лента за пътуващите..

публикувано на 08.05.25 в 07:25