Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хуманитарната помощ за украинските бежанци се удължава до 1 април, а после?

Снимка: Даниела Костадинова



С решение на Министерския съвет от тази седмица Програмата за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила от военните действия в Украйна беше удължена до 1-ви април, само с 25 дни.

В Слънчев бряг се намира най-голямата общност от украински бежанци у нас - близо 5 хиляди души. Повечето бежанци, настанени в държавните бази и в хотелите на Слънчев бряг, водят затворен живот, вътре в създадената от тях общност. След 3 години престой повечето украинци, пристигнали тук, не говорят български език въпреки програмите за интеграция.

Елена Андонова е председател на Асоциацията на туристическия бизнес и управител на хотели, в които са настанени 958 бежанци от Украйна. Повечето от тях живеят в почивните бази от началото на военните действия в Украйна.

"От всички тези близо 1000 души, които пребивават при мен, около 20% учиха български и могат да говорят що-годе приличен език. Несигурността и неизвестността, особено при възрастните хора, се отразява малко по-шоково. Към момента по програмата се ползват само лица от уязвимите групи, нямат луксозни автомобили. Имаме инвалиди, болни хора. Те буквално са затворено общество. Нямат домове. Хората, които са настанени при мен, ми казват – утре да свърши войната, какво ще правим", коментира Андонова пред БНР.

"Къде да се върна, къде да отида, ако сега българската държава каже – извинете, но не можем повече да ви помагаме", пита настанена в един от хотелите жена.

Сред обърканите сигнали, които дават политическите лидери и президентът Румен Радев относно променената международна ситуация, са и действията на правителството, което незнайно защо удължи програмата за временна закрила на украинските бежанци само с 25 дни.

"Тази несигурност – какво ще се случи след 1 април, е много страшна. Стоим и чакаме решението на МС. Тези хора, които са настанени – около 5000 души в Слънчев бряг и региона, утре няма къде да се върнат. Някакъв гратисен период ще трябва да се измисли. Няма да излязат от нашите хотелски бази, защото казват – не знаем къде да отидем. Надявам се след първи април да имаме яснота поне за 3 месеца напред", казва Елена Андонова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първият аптекар в Бургас – Петър Калканджиев, със съпругата и дъщеря си

Ще има ли в Бургас улица на името на първия фармацевт в града?

През юли се навършват 180 години от рождението на мъжа, дал началото на фармацевтичното дело в Бургас. Първият аптекар в града е Петър Калканджиев. Освен с фармация, той се е занимавал и с благотворителност.  За първи път идеята в Бургас да има улица, именувана на Петър Калканджиев се появява през 2020 година. Има задействана процедура, която..

обновено на 23.07.25 в 08:40

Пореден горещ юлски ден, най-приятно ще е край морето

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Днес ще бъде слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места, главно в западните и централните райони, ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Вятърът ще се ориентира от..

публикувано на 23.07.25 в 07:00

Частично бедствено положение в боляровски села заради пожар

В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете села има..

публикувано на 22.07.25 в 21:00

167 хиляди домакинства ще заменят старите си готварски печки с нови високоефективни

167 хиляди уязвими домакинства ще заменят нискоефективните си готварски печки на твърдо гориво или старите електроуреди за приготвяне на храна, с нови високоефективни. Това предвижда една от инвестициите на подготвеният от правителството. Социален план за климата, който е в процес на обществено обсъждане. Социалното министерство ще отчита..

публикувано на 22.07.25 в 16:35

Ремонтират главната улица на боляровското село Воден

Проблемът с ремонта на пътя до село Воден все още не е решен. Сигнали до отговорните институции са пращани неведнъж от местната администрация.Такива са пратени отново след пожарите миналата година, уточни кметът на Болярово Христо Христов. Към днешна дата промяна няма, само канавките се почистват, уточни той : "Дупките са отворени, пътят е под всякаква..

публикувано на 22.07.25 в 15:37

Казусът със сечта по ул. „Асен Златаров“ влезе в екокомисията в Общинския съвет

Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно законността на сечта бе внесено от общинския съветник Иван Иванов, а темата се превърна в основна по време на заседанието, предизвиквайки много въпроси и отговори. На спонтанен протест граждани се..

обновено на 22.07.25 в 15:00

ВиК авария ограничава движението през сливенския проход Вратник

Днес до 17 часа движението на превозни средства по прохода Вратник /Елена-Сливен-Ямбол/, при км. 115, е ограничено за отстраняване на ВИК авария. Обходният маршрут до посочения час е по общински път село Гавраилово-Сливен и обратно. Трафикът се регулира от "Пътна полиция". Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. 

публикувано на 22.07.25 в 13:08