Казусът с автогарата в Созопол влиза в съда. Общината завежда дело срещу частта от протокола на комисията от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/, в която се изисква разкопаване на целия парцел за бъдещата автогара. Институтът не третира еднакво общината и частните субекти, които извършват инвестиционни намерения в района, посочва кметът Тихомир Янакиев.
На Община Созопол бе вменено да направи археологически разкопки според виза за проектиране под застроителното петно, което е в размер на около 300 кв м, а в същото време на съседните обекти има беше разрешено да направят археологически наблюдения. Разликата е огромна във време и средства, подчерта градоначалникът и заяви:
"Община Созопол няма да даде повече нито лев за продължаване на разкопките от общинския бюджет, но в протокола на комисията, който беше приет, пише че държавата трябва да предвиди средства от Бюджет 2025 на Министерството на културата за продължаването на разкопките. При тази ситуация с най-голямо удоволствие ще подкрепим удължаването на разкопките при продължение, че министерството финансира разкопаването на целия парцел."
За 450 кв м на 7 метра дълбочина сме изхарчили почти 300 000 лева, а те искат да се разкопае целия парцел, който е почти 2 декара. Това означава, че някой трябва да извади над 1 милион лева за довършването на разкопките, но това няма да бъде Община Созопол, категоричен е кметът.
Мисли се и за алтернативен вариант с парцел в квартал „Мисаря“, където е планирано да се изгради транспортен хъб. На сесията тази седмица бе коментирана пътната връзка от квартала към околовръстния път на Созопол. Тихомир Янакиев пояснява:
"Парцелът е доста по-далеч, но е вариант с оглед на големината си. Там имаше един проблем, че нямаше пътна връзка към околовръстния път, а улица „Одеса“, която е основната артерия и водеше към този парцел, е изключително натоварена не само през летния сезон, а и през зимата. Няма да вкараме целия автобусен и автомобилен трафик единствено по улица „Одеса“, затова ако решим там да правим транспортен хъб, защото няма да е само автогара, трябва да осигурим алтернативен достъп на този парцел към алтернативния път, за да може бързо да се влиза и излиза от това място."
Предната администрация също е работила в тази посока, така че имаше някакъв утъпкан път. Пета година работим и ние и всеки момент очакваме да се финализират нормативните документи, така че там имаме пробив, добавя кметът.
За 10 март от 17.30 в читалище „Отец Паисий“ е обявена среща за жителите на Созопол с кмета Тихомир Янакиев. Той призова местните хора да излязат от социалните мрежи и да бъдат активни на живо в поставянето на важните за тях въпроси.
Повече чуйте в звуковия файл.До 15 август 2025 г. земеделски стопани, заявили участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска“, могат да подават заявления за изплащане на финансова помощ чрез електронната система на ДФ „Земеделие“. Подпомагането е насочено към стопани в сектор „Растениевъдство“, които са застраховали реколтата си срещу климатични рискове, сред..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите няма да бъде затруднено. Вече е изготвен и съгласуван инвестиционният проект, избрани са и изпълнителите на дейностите, информира ръководителят на проекта Ренета Реванска. „Като цяло това са..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия. В ямболското село Дражево отбелязват Деня на свети Илия с особена празничност. Местните считат светеца за свой покровител и с доброволни дарения, в продължение на близо 10 години, изградиха църковен..
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан Предтеча. Народът чества празника Илинден по нов стил. Денят се отбелязва по стар стил на 2 август. Българите тачат св. Илия като господар на небесните природни стихии – градушката, гръмотевиците и..
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
Ремонт за близо 4 млн. и 400 хил. лева ще бъде извършен на сградата на общината в Ямбол. По време на дейностите административното обслужване на гражданите..