Родителите в България са инвестирали над един милиард лева в детското здравеопазване през 2024 г. Това се посочва в доклад, изготвен от "Тръст за социална алтернатива и мрежа от застъпнически организации", предава БТА. В доклада са обобщени данни от Евростат, Националния статистически институт и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и от специално проведено социологическо изследване за цената на детските лекарства.
Документът е изпратен до Министерството на финансите, до Министерството на здравеопазването, до НЗОК, до всички парламентарни групи на Народното събрание, до парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси. НЗОК е заплатила през 2024 г. над 126 млн. лв. за болнично лечение на деца, като близо 30 млн. лв. са заплатени за децата на възраст от една до три години, и над 20 млн. лв. - за децата под едногодишна възраст, се допълва в доклада.
Половината от родителите се затрудняват да покрият разходите за лекарства на децата си, а 14,4% от родителите са "силно затруднени” заради тези разходи. Средният годишен разход за осигуряване на медикаменти за деца е 562,32 лв. за едно дете, показва още докладът.
Невъзможността родителите да осигурят лекарства за децата си създава затруднен достъп до качествена и достатъчна медицинска помощ и създава сериозни здравни неравенства сред децата. Затрудненият достъп до лекарства влияе негативно върху здравето на децата, води до отлагане на посещението при лекар, до усложнения и хронифициране на заболяванията. Несвоевременното и недостатъчно лечение претоварва системата за спешна медицинска помощ, увеличава броя на детски хоспитализации като по този начин се разходва ценен ресурс на здравната ни система за лечение на предотвратими състояния, пише още в документа.
В доклада мрежа от организации обосноват спешната необходимост от реформи в областта на лекарствената политика спрямо децата и техните родители. Ако НЗОК инвестира в безплатни медикаменти за лечение на остри вирусни инфекции и за антибиотици за всички деца до 18 г., сумата ще възлиза на 17,7 млн. лв. на година, което е 14% от разходите, които в момента НЗОК има за детски хоспитализации, се допълва в доклада.
В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на възраст от 4 до 17 години от детските градини, училищата и социалните услуги в града. Идеята е в свободното си време децата да имат достъп до полезни знания за здравето, представени по интересен и..
По-ниската такса за болничен престой няма да се отрази на малки частни болници като нашата, коментира пред БНР Бургас д-р Александър Маджуров , собственик на многопрофилна болница в града. Припомняме, че с министерско постановление сумата, която пациентите вече заплащат е 1 лев, вместо досегашните 5,80 лева на ден. МБАЛ Айтос: Намалената..
Подобрява се състоянието на мъжът, който пострада при инцидент в лунапарк в Ямбол, отчитат лекуващите лекари. Проверките по случая продължават, очакват се резултати за техническата изправност на съоръжението и причината за скъсването на люлката по време на движение. 25-годишният Михаил Митев вече е в съзнание, но остава на лечение в областната..
Три благотворителни събития през май ще подкрепят лечението на най-малките пациенти в УМБАЛ Бургас. Организатори са ученици и студенти, обединени от желанието да подобрят условията за престой на деца и родители в най-голямата болница в Югоизточна България, както и обучението на бъдещи медици. На 1 май от 18:30 ч. в Дома на нефтохимика ще се състои..
Намаляването на таксата за болничен престой ще се отрази негативно на приходите на общинските лечебни заведения , заяви управителят на МБАЛ Айтос Златина Иванова. Досега пациентите заплащаха по 5,80 лева на ден, но след решение на Министерския съвет таксата вече е 1 лев дневно. „Ние, като болница нямаме други приходи от пациентите, освен..
Ежегодно, през последната седмица на месец април европейските държави отбелязват Европейската имунизационна седмица (инициатива на Световна здравна организация). Целта е да се насърчи използването на ваксини за защита на хората от всички възрасти срещу инфекциозни болести. Чрез ваксини може да се предотвратят 28 тежки заразни заболявания, а..
Глобализацията е едно от предизвикателствата пред здравните власти, които трябва да са готови да се справят с екзотични на пръв поглед заболявания . Мнението е на имунологът проф. Андрей Чорбанов, който изнесе лекция за ваксините през 21 век в Държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Професор Чорбанов е ръководител на..
В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на..