Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите. За да продължат да изпълняват своите жизненоважни за редица видове, включително и за човека, функции, те имат нужда от грижа.
„Съставени от разнообразни екосистеми като торфища, блата, мочурища, езера и крайбрежни естуари, влажните зони са дом на 40% от видовете в света. Те също така улавят и съхраняват въглерод, премахват замърсителите на околната среда и предпазват местните хора от наводнения. Уви, в сравнение с повечето европейски държави България е бедна на повърхностни водни ресурси. Много често статистиките показват различни, много по-оптимистични данни, но това е защото в калкулациите се взима предвид цялото количество води, преминаващи през река Дунав, които по-голямата част от страната ни няма възможност да използва. Ако изключим Дунав, се нареждаме сред държавите с най-скромен воден ресурс“, коментира Стоян Михов, ръководител на програма „Води“ във WWF.
Заплахи пред влажните зони
Според доклада на WWF „Жива планета“, публикуван есента, само за половин век сме изгубили 85% от популациите на сладководни видове и една трета от останалите ни влажни зони – световните системи за поддържане на живота. С оглед на сложния си състав те са особено уязвими, поради което са на път да изчезнат в Европа – над 90% от тях вече са пресушени. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени през последните 150 години, а с тях и услугите, които ни предоставят.
България попада в географски ширини, които са чувствителни към климатичните промени. Това оказва съществено влияние върху динамиката и количеството на валежите и се отразява пряко върху хидрологичния режим на реките. В резултат редица екосистеми деградират, а много растителни и животински видове са изложени на сериозен риск. Застрашени сме също и ние.
„Абонирай се за природата“
Кампанията „Абонирай се за природата“ се базира на научно потвърдени данни от доклада „Жива планета“. Те алармират, че изменението на климата, свръхексплоатацията на природните ресурси, унищожаването на местообитанията, болестите и разпространението на инвазивни видове тласкат екосистемите отвъд техните граници.
Веднъж повредени, те престават да осигуряват ползите, от които зависим и които днес сме свикнали да приемаме за даденост, като чист въздух, вода и плодородни почви за храна. Ако една екосистема бъде изтласкана отвъд критичния праг, това би довело до необратима промяна, която заплашва да дестабилизира обществата и да породи социални кризи, конфликти за ресурси и климатични бежанци.
„С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали отправяме посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения. Голямата ни мисия е да спомогнем за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“и стани част от каузата на WWFс месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg“, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампанията.
Как WWF ще посрещне Часа на Земята тази година?
Освен с традиционното гасене на светлините точно в 20:30 ч. на 22-ри март, тази година екипът на WWF България ще отбележи Часа на Земята със специална благотворителна инициатива. Природозащитници и доброволци ще обединят сили и рамо до рамо ще почистят замърсен с отпадъци участък от река Искър, недалеч от София. Всеки, който иска да се включи в инициативата, е добре дошъл. Подробности за организацията и за това как ще става записването, вижте на Facebook страницата на събитието.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР Бургас.
Камено отбелязва своя градски празник с пищни тържества, които започнаха още от вчера. В навечерието на 6 май в Камено ще има празничен концерт Най-старият средновековен документ, в който под името Каикли се крие сегашното му наименование, датира от 1498 г. Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на..
В Камено църквата „Свети великомъченик Георги Победоносец“ има храмов празник. Има и славна история, защото е на повече от 150 години. Опожарявана е по времето на османското владичество, но е възстановена през 1893 година, отново със средства от дарения на местното население. Няма много информация за историята на храма. Има само данни в..
Ямбол отбеляза празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат близо 4000 души. Традиционното литийно шествие с икона с вградена частица от мощите на Свети Георги, носена от военнослужещи и свещеници, премина по централните ямболски улици. „Пожелаваме..
По случай днешния 6 май - Денят на храбростта и празник на Българската армия, Авиомузеят в Бургас ще бъде отворен за посетители. Безплатното посещение дава възможност да бъдат разгледани 10-те самолетни експоната. Авиомузеят ще посреща гости през целия ден, за времето от 09:00 до 17:00 часа.
Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с 43-литров мях, пълен с вино за мъжете и с чувал брашно за жените. Три километра е изкачването на „Хайдушката пътека“, повтаря това на Хаджи Димитър, когато е бил още четник в дружината на войводата..
Над 292 милиона лева са необходими на част от общините в страната, за да намалят риска от бедствия. Това показват данните в приет от правителството доклад, който обаче не включва заявки за такива разходи в големите области като София-град, Варна, Бургас и Стара Загора. Данните сочат още, че най-често у нас се обявява бедствено положение при..
На Гергьовден, стотици се стичат към единствения действащ мъжки манастир на българското Черноморие - „Свети Георги Победоносец“ в Поморие. Святото място е популярно с чудодейната си лековита вода и историите, свързани с основаването му. Монасите в манастира водят скромен начин на живот, като голяма част от прехраната си произвеждат сами...
Десетки хора предложиха помощ и изразиха съпричастност към бургаското семейство, чието жилище пострада при пожар на 1 май . Пожар изпепели..
Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с..
Ямбол отбеляза празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат..