Според бургаския адвокат Момчил Момчилов, това не е първия път на частично касиране на вота, но е първият с такова мащабно решение. Най-големия проблем, който създаде вчерашното решение на Конституционния съд е че се създава опасен прецедент, обясни адвоката.
"Вещите лица не са намерили бюлетините в чувалите, а на видеонаблюдението се виждат гласоподавателите. Това е големият проблем. Вместо КС да постанови, че не може да извърши проверка, тъй като липсват самите бюлетини, той казва тези гласове за нас не съществуват, следователно те не трябва да се отчитат и броят за партиите, както е написан от протокола на СИК, просто ги махаме все едно не съществуват. По същия начин са махнати и около 300 гласа, за които Янаки Стоилов обясняваше по телевизиите, че е извършена графологична експертиза, според която една или две ръце са попълнили тези бюлетини и са ги подали в три различни секции. Това означава, че тези хора все едно не са ходили да гласуват, без значение дали говорим за надписани бюлетини или действително извършено гласуване. Имаме видеонаблюдение, в което се вижда че има гласували хора, има избирателни списъци с положени подписи, има видеонаблюдение което е функциониращо по време на преброяването. Ако не приемаш, че тези гласове са реални и са подадени и отчетени както е записала комисията в тези протоколи, по редно беше да се проведе наново избор в тези секции. Сега излиза, че ако на следващите избори изчезнат половината бюлетини и не бъдат намерени, ще трябва да ги изключим от общия брой и все едно там не се е провело гласуване. Не мога да приема, че е правилно конкретно в тази част това, което постанови КС", обясни адвокат Момчилов.
Според него това подкопава и без това ниското доверие на избирателите към изборите. За да се увеличи то има много неща, които трябва да се променят. Едно от тях е високата избирателна активност.
Повече чуйте в звуковия файл:
Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" за провал в борбата с корупцията. Предложението беше подкрепено от 71 депутати, а 131 гласуваха против. Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, този път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати...
Депутатите решиха да започнат работа с дебатите по внесения от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. В приетия дневен ред за тази седмица са включени 4 изслушвания на министри. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване искането..
Вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарна зала. Той е внесен с подписите на депутатите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" и е за провал в борбата с корупцията. Очаква се дебатът по втория вот на недоверие да е точка първа в дневния ред на Народното събрание, а гласуването да се състои в четвъртък...
Като балансиран и реалистичен определи бюджет 2025 на община Средец кметът Иван Кичев при представянето му пред жители в сградата на общината. Макрорамката му е малко над 36,6 млн. лева. Заложени са най-важните и неотложни проекти, след заявките на кметове и кметски наместници на всичките 33 села в общината, отбеляза Кичев...
Проектобюджет от над 36,6 млн. лева предлага кметът на община Средец Иван Кичев за 2025 година. Той ще бъде представен днес от 16 часа в Зала 1 на сградата на общинската администрация. Близо 22 млн. са приходите от държавни дейности, останалите малко над 14 млн и 700 хиляди лева са от местни дейности. В капиталовата програма са..
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..