Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-лесно ли ще е на малките ученици да оставят телефоните си вкъщи?

Предложението на просветното министерство разбуни духовете сред децата

Снимка: FreePik

След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация.

Преди дни, след среща с директора на Търговската гимназия в Бургас, стана ясно, че в гилдията отдавна се говори за пълната забрана на устройствата в учебните заведения. Той изрази подкрепа към предложението на министър Красимир Вълчев. Гимназисти, обаче, бяха на противоположната страна на монетата, като споделиха, че няма как да им се забранят телефоните изцяло.

Образователното министерство вече готви промените, които ще представи официално на депутатите през май или юни. Красимир Вълчев посочва в становището си, че ограничението и в момента е за всички ученици, но при малките по-лесно се налага забраната. Посетихме ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“ в Бургас. Няма как да се даде категоричен отговор за или против телефоните, каза директорът Людмила Боянова:

„Децата тук използват телефони само при изготвянето на проекти, тоест за учебен продукт. Наистина се наблюдава едно отчуждаване между децата, те губят представа за света около тях самите. Много малка част от родителите ще възроптаят. Искам да Ви кажа, че когато телефон попадне при мен, и родител дойде, той ни благодари и казва въобще да не връщаме телефона на детето.“

В учебното заведение вече е наложена практиката телефоните да се заключват сутрин в шкафчетата и да се взимат в края на деня, уточни Людмила Боянова.

Ученици от 6. клас изразиха своето мнение по въпроса:

„Ами аз съм и „За“ и „Против“. Просто защото в междучасията постоянно децата играят на игри, гледат „Тик Ток“, не си говорим. „За“ съм поради факта, че можем да ползваме телефоните, за да намерим някаква полезна информация.“

На въпрос дали родителите им няма да се тревожат повече, ако детето е без телефон на училище, младежите отговориха така:

„Не, не мисля. Нашите ме познават и знаят какво бих направила.“

Голяма е възможността при по-малките деца наистина да е по-лесна забраната за телефони в училище, но въпреки това остават въпроси – какво се случва с учениците, които носят по няколко устройства, ще мога ли децата да използват телефони поне за образователна цел, когато това е позволено от преподавателите и въобще постижима ли е идеята – пълно и абсолютно ограничаване на електронните устройства в училищата в България?

Чуйте повече в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Бургас ще съфинансира асансьор за деца със специални потребности в СУ "Йордан Йовков"

Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..

публикувано на 24.07.25 в 17:00

НС обсъжда намаляване на таксите на студентите платено обучение

Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто..

публикувано на 24.07.25 в 12:30

НС приема промени в Закона за висшето образование, студенти на протест

Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение.  Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40% студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..

публикувано на 24.07.25 в 10:05

Промени в НВО-тата след 7 и 10 клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 15:15

Професор Сотир Сотиров е новият ректор на БДУ "Проф. д-р Асен Златаров"

Професор Сотир Сотиров бе избран за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.  Той ще довърши мандата на професор Христо Бозов, който тази година навършва пределната възраст, до която по закон може да заема постта. Професор Сотиров бе избран в оспорваната надпревара на още трима кандидати и след балотаж с декана на..

обновено на 22.07.25 в 16:52

Община Бургас планира изграждането на нов корпус на ДГ "Пинокио"

Община Бургас е в процес на придобиване на терен за разширяване на детска градина „Пинокио“ в най-големия жилищен комплекс „Меден рудник“. С предложение до Общинския съвет, кметът Димитър Николов иска съгласие за закупуване на 4807 кв. м. от имот, собственост на голяма хранителна верига в близост до съществуващата сграда на детската градина...

публикувано на 22.07.25 в 18:00
БДУ „Проф.д-р Асен Златаров“

Изборът на нов ректор на БДУ продължава днес с балотаж

В 9 часа днес ще започне балотажът за избор на нов ректор на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров".  Четирима бяха вчера кандидатите - проф. д-р Ирена Марковска, проф. д-р Румяна Янкова-Аврамова, проф. д-р Севдалина Турманова, и проф. Сотир Сотиров. Четирима са кандидатите за ректор на БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“..

публикувано на 22.07.25 в 08:45