Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямболско се боядисват днес великденските яйца (ОБНОВЕНА)

| обновено на 19.04.25 в 12:25
Снимка: Евелина Стоянова

Всеки регион  в страната има  своите обичаи и ритуали по време на пролетните празници. Около Възкресение Христово символните и обредни практики са вплетени в ежедневието и бита на хората, а част от тях се пазят и до днес. Така е и в района на Ямбол, където Тракийската низина среща Сакар планина и Странджа. И до днес тук се играе Ромбана, а къщите за Великден се окичват с клонка цъфнала круша. А, какво още можем да научим за традициите в Ямболско.

Като най-тачен сред празниците, подготовката за  Великден е започвала далеч по-рано. С края на кукерските игри и Сирни заговезни се поставя началото на посрещането на Христовото Възкресение, а кулминацията е седмицата преди самия Великден.  Тогава в съботния ден, след дълги надпявания и приготовления на носиите, лазарките тръгвали от къща на къща, за да може всички да ги видят, да чуят песните им и да ги дарят. Местната традиция в село Генерал Инзово е различна, тук момите не само пеят,  но и танцуват. Това е Ромбана, разказва Янка Лилова бивш кмет на селото и дългогодишен самодеец.
Събраните яйца момите отнасят в домовете си, а в съботния ден, преди Възкресение е боядисването. Вапцали са се по 40- 50 яйца във всеки дом, припомнят си възрастни жени от селата Стефан Караджово, Поляна, Ботево и Веселиново.

В ямболския регион и до днес се пази традицията великденските яйца да се боядисват не на Велики четвъртък, а днес на Велика събота. Започва и подготовката за трапезата в празничния ден.

За да не пропуснат елеосвещението преди утринната литургия на Велики четвъртък, домакините в ямболско боядисвали яйцата в съботната сутрин.

„Берем лапад и го варим, после слагаме яйцата вътре. Първото яйце е червено и го слагаме на кандилото, там седи цяла година до другия Великден.

Преди да сложим яйцето пред иконата първо го допираме на челото на децата вкъщи, за да бъде здраво, весело и щастливо всяко дете.“

Надвечер набирали цъфнали клони крушово дърво и кичили входните порти на домовете си.

„Най-хубавото дърво е беше крушата, то е и най-здравото дърво, затова и символично се ползва то, за да бъдат хората здрави.“   

За Великден се коли и първото за годината агне от най- възрастния мъж в семейството.

 До средата на миналия век козунакът е бил нещо непознато за местните. Приготвяли са се обредни хлябове, наречени кукли и курабийки.
 За Дядо Коледа всички са чували, но Дядо Великден е само за децата през 50-те години на миналия век.
Повече съвети и за ритуалите по Великден - в репортажа. 
По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на „Изтанцувай го тоя живот!“ – новата стихосбирка на Ивайло Диманов

Премиерата на стихосбирката „Изтанцувай го тоя живот!“ ще представи новите творби на Ивайло Диманов пред бургаската публика. Събитието е на 9 юли от 18:30 ч. в зала „Петя Дубарова“. В сборника са включени около петдесет стихотворения, а към книгата е приложен диск с авторските песни на поета. Изданието е на „Български писател“ и вече е носител на..

публикувано на 02.07.25 в 20:30
(архив)

Международният фестивал „Несебър – остров на изкуствата“ оживява Несебър

Амфитеатър в Стария град ще приюти десетото издание на Международния фестивал „Несебър – остров на изкуствата“. Форумът ще се проведе в дните от днес до 6 юли и ще събере над 600 млади изпълнители от Армения, България, Грузия, Молдова, Полша и Украйна. Официалното откриване ще започне с първите вокални и танцови изпълнения. Конкурсната програма ще..

публикувано на 02.07.25 в 19:30

Концертът на Силвия Кацарова в Летния театър са отменя

Концертът на Силвия Кацарова „70 нюанса любов“, който трябваше да се проведе на 9 юли в Летния театър в Бургас, се отменя, съобщават организаторите. Билетите за спектакъла може да бъдат вълнати на местата, откъдето са закупени. 

публикувано на 02.07.25 в 18:30

BIFF 2025 въвежда прожекции със SDH субтитри за глухи и слабочуващи

Международният филмов фестивал Бургас (BIFF) ще предложи филмови прожекции със SDH субтитри, предназначени за глухи и слабочуващи зрители. Част от селекцията на 10-то юбилейно издание ще бъде озаглавена „Достъпно кино“ и ще осигури пълноценно възприятие на диалозите и звуковите ефекти. Прожекциите със субтитри ще се проведат на 14 и 16 юли в Културен..

публикувано на 02.07.25 в 18:00

„Кошмарна комедия“: Нети и Кирил Ефремов в един необичаен любовен триъгълник

Един необичаен любовен триъгълник представя спектакъла „Кошмарна комедия“ по текст на Жан Поаре. За бургазлии и гостите на града представлението е на 3 юли от 20.30 ч. на сцената на Летния театър. Пиесата е на враченския театър. Режисьор на комедията е Владлен Александров. Ролите са поверени на Кирил Ефремов, Антоанета Добрева - Нети, Поли..

публикувано на 02.07.25 в 15:15

Литературно четене „Добрата новина“ събира писатели и журналисти

Литературно четене „Добрата новина“ ще събере в Дома на писателя в Бургас творци и медии. Събитието ще се проведе на 8 юли от 18:30 ч. По време на вечерта участниците ще търсят отговори на въпроси за мястото на позитивните послания в динамичното ни ежедневие. Писатели и журналисти ще обсъдят как силата на новините и словото подкрепя доброто и..

публикувано на 02.07.25 в 13:30

Комичната опера „Хубавата Елена“ на сцената на Държавната опера – Бургас

Комичната опера „Хубавата Елена“ ще бъде представена в залата на Държавната опера – Бургас. Постановката е по едноименния либрето на Жак Офенбах. Спектакълът разказва как кралицата на Спарта – Хубавата Елена, е отвлечена от Парис, син на троянския цар Приам. Конфликтът между богове и хора прераства в комичен хаос преди Троянската война. Режисьор е..

публикувано на 02.07.25 в 13:00