„Изкуственият интелект е едно от постиженията на човечеството и ще помогне изключително много във всички сфери на икономиката и на живота, включително и на одиторската професия“. Това каза председателят на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) Илия Илиев по време на годишното Общо събрание на организацията, което тази година се провежда в Бургас. В морския град се събраха 760 дипломирани експерт-счетоводители от цялата страна, за да отчетат дейността на института и да обсъдят актуалните теми в сектора.
Събитието е традиционно и се организира всяка година още от 1991 г., като обединява водещите специалисти в областта на счетоводството, одита и финансовото консултиране. То е ключов момент за професионалната общност — не само заради отчетите, но и заради обмена на идеи и визии за бъдещето на професията.
По думите на Илиев, професията на дипломирания експерт-счетоводител е изправена пред редица изпитания, които произтичат както от глобалните икономически процеси, така и от бързо развиващите се технологии. Илиев подчерта, че технологичният напредък е неизбежен и трябва да се възприема като естествена част от еволюцията на счетоводството.
Институтът вече следи внимателно тенденциите с ИИ и дори води разговори с български разработчици на решения с изкуствен интелект. „Темата е важна и сме ангажирани с нея. Изкуственият интелект ще играе роля във все повече аспекти на одиторската и счетоводната дейност“, допълни Илиев. Според него целта не е заместването на експертите, а подобряване на ефективността и прецизността на работата им.
Що се отнася до евентуалното приемане на еврото в България, Илиев изрази увереност, че това няма да доведе до сериозни промени в счетоводната или одиторската практика: „Финансовите отчети ще продължат да се съставят по същата методология, независимо от валутата. Това не променя същността на нашата работа.“
Председателят на ИДЕС подчерта също, че професията постоянно се адаптира към нововъведения и нормативни промени. Промени в международните счетоводни стандарти се случват непрекъснато, а у нас е необходим критичен преглед на счетоводното и търговското законодателство. „Трябва да се видят несъответствията, които пречат на развитието на бизнеса и на инвестиционния климат, и да се направят нужните подобрения“, смята той.
Сред актуалните теми за бизнеса, посочени от Илиев, е и предстоящото въвеждане на стандартен одитен файл за големите предприятия — мярка, която предвижда изпращане на определена информация към Националната агенция за приходите. Макар да не се очаква тя да засегне пряко експерт-счетоводителите, според него тя е част от по-широкия контекст на дигитализация и регулация, към който професията трябва да бъде подготвена.
Годишното събрание на ИДЕС в Бургас отново показа, че професията на дипломирания експерт-счетоводител изисква не само задълбочени познания, но и готовност за бърза адаптация към технологични и законодателни промени — защото доверието, с което обществото натоварва тези експерти, е отговорност, която изисква устойчивост, прозрачност и професионализъм.
След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като "Гъбката" в Морската градина. "Гъбката" трябва да бъде затворена от днес Наемателят на " Гъбката" в Бургас организира протест Теренът, върху който бе разположен обектът е парк „Историческо..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година, в Природен парк „Сините камъни“. Освобождаването на птиците ще стане на официална церемония в крепостта „Туида“, организирана от „Зелени..
Областният управител Владимир Крумов представлява област Бургас в заседанието на Комитета по наблюдение по трансграничната програма България – Турция 2021-2027, финансирана от Европейския съюз. Европейско и национално съфинансиране ще бъдат инвестирани в предотвратяване на горски пожари. Комитетът одобри правилата за кандидатстване по..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..
В ямболското село Бояджик почетоха паметта на загиналите в бунта преди 149 години. В кръвопролитните събития по време на Априлското въстание са избити близо 200 души. Инициативен комитет настоява те да бъдат канонизирани за свети мъченици от Българската православна църква. Въстанието в Бояджик е втората по мащаб акция в рамките на Сливенския..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме обществена медия, а обществената медия функциите са ѝ в кризи и във всякакви такива ситуации, в които хората разчитат единствено и само на нас", коментира Дарина Григорова – журналист в Радио България...
От днес - 16 май започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е..
Ученици от специалност "Парково строителство и озеленяване" в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – Бургас..