Две нови специалности ще има от тази година в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен Златаров“. Те са „Криминалистична химия“ и „Медицинска и козметична химия“. От днес там се провежда и второто издание на Фестивала на химията. Поводът е Денят на химика, който се отбелязва на 10 май. Събитието продължава и утре във висшето учебно заведение.
Химията е в основата на университет „Проф.д-р Асен Златаров“, каза ректорът проф. Христо Бозов.
„Започнал е преди 62 години като Химико-технологичен институт. След това е ВХТИ, сега е Бургаски държавен университет, който има много специалности и професионални направления.
Поздравявам всички химици, не само от нашия университет, които работят в големите промишлени предприятия в Бургас, защото те са кадри, създадени в този университет. Смятам, че с новите специалности, видяхте колко много ученици има тук, ние ги запалваме да учат една много трудна и тежка, но магична дисциплина, каквато е химията. Едната нова специалност е „Криминалистична химия“, а другата е „Медицинска и козметична химия“. И двете са много интересни. Криминалистичната химия е свързана с изследователска работа, която вече е приоритет на нашия университет, защото тази година влязохме в топ 12 на университетите в България, а именно като изследователски университет. Другата специалност е свързана и с развитието на медицинските направления, които са в нашия университет.“
Интерактивни станции, експерименти, ученическо творчество, свързани с химията и опазването на околната среда са включени във Фестивала на химията, обясни доц. Светлана Желева, зам.-ректор по научноизследователската дейност.
„Тази година изданието на Фестивала поставя акцент върху чистотата на въздуха, който дишаме. С всяка следваща година ще се фокусираме върху различен компонент на околната среда. Целта е изграждане на отговорно отношение у подрастващите, чрез знания, опит и взаимодействие с природните науки.“
Събитието посветено на химията има за цел да привлече вниманието на бургаските ученици, чрез атрактивни демонстрации, да провокира тяхното научно мислене отрано. Според присъстващите на събитието в корпуса по Неорганична химия в университета:
„Ние сме от ОУ „Братя Миладинови“, от шести „Д“ клас. Това ми е един от любимите предмети.
Много интересна е химията, любим предмет ми е.
Искаме да учим медицина, за да помагаме на хората.“
„От ПГЧЕ „Васил Левски“ сме, аз съм преподавател по биология и химия, г-жа Стайкова, а тук са и ученици от профил - биология и химия.
Обичаме химията, ще научим много интересни неща, затова сме тук.“
„Михаил Божилов съм, от математическата гимназия. Хубаво е, че в Бургас има такъв Фестивал на химията, защото така разбираме каква е университетската химия, на практика да се запознаем с дисциплината.“
Зам.-ректорът проф. Севдалина Турманова посочи:
„Това е вдъхновяващо събитие, в което ученици, студенти, учени, докторанти заедно отварят лабораториите и се вижда колко е вдъхновява и необятна химията. Като една от най-древните науки, изучавала природните закони. Много светли умове са работили, за да направят своите открития. Очарованието на химията не е само в това, което е открито, но и в това, което предстои да бъде намерено.“
По повод Деня на младежкото самоуправление ученици от Сливен за поредна година поеха управлението на Общината и местния парламент за един ден. Инициативата, организирана от Младежки дом – Сливен, предоставя възможност на младежите да се запознаят с работата на местната изпълнителна и законодателна власт. По време на срещата в Общината, кметът..
Заради множество интерпретации на думите на министър Красимир Вълчев пред медии в Луковит, от МОН категорично подчертават, че към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в 8. клас. Предстои да предложим на максимално широко обсъждане въпроса за образователната структура – кой етап до..
Кариерният форум на Стопанския факултет и Филиал Бургас на Софийски университет ще се проведе за трета година в морския град, съобщават от общината. От 12 до 14 май, територията на бургаския филиал – базата в Морската градина и Културен дом НХК, ще се превърне в сцена на срещи, идеи и дискусии. Форумът е жива платформа, в която работодатели..
РИМ – Бургас кани всички училища и образователни институции да се включат във вдъхновяващи срещи с историята, природата, археологията и етнографията. Тематичните беседи са подходящи за ученици от различни възрасти и предлагат увлекателно съдържание, представено в автентична музейна среда. Темите са съобразени с текущите празници, исторически дати и..
Областно състезание на ученическите екипи по първа помощ към бургаските училища в организацията на Младежкия Български червен кръст с проведе днес в Морската градина на Бургас. Надпреварата е за деца от 12 до 14- годишна възраст. Общо 47 ученици от 9 бургаски училища и едно училище от Айтос премериха сили в областта на първата долекарска..
От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, съобщават от общината. Със заповед на кмета Стефан Радев, е утвърден графикът на дейностите по приема. Родителите могат да се запознаят с него от специализирания сайт за прием. До края на месец юни ще се извършат три класирания. Свободните места..
Кабинетът предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това бе решено на правителствено заседание днес. Предложението идва след искане на ректора, въз основа на решение на академичния съвет на висшето училище. Новото звено ще подготвя фармацевти за нуждите на Югоизточния и Южния централен..
Кабинетът предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това бе решено на правителствено заседание..
Областно състезание на ученическите екипи по първа помощ към бургаските училища в организацията на Младежкия Български червен кръст с проведе днес в..
От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, съобщават от общината. Със заповед на кмета Стефан..