Разработването на теза по разказа на Йордан Йовков „Серафим“ затрудни част от бургаските седмокласници. Задачата беше от НВО по български език и литература, което премина днес. Учениците трябваше да направят и преразказ на произведението "Урок по японски" на Виктория Бешлийска. Тези, които излизаха от училище"Св. Кирил и Методий" споделиха, че тестът е бил лесен и са се справили с повечето задачи:
"Цитатът беше много зле. Разказът беше хубав.
Тезата не ми хареса, това произведение е от 6 клас, повечето сме го забравили.Тестът не беше кой знае колко труден.
Добре се представих, тезата ми беше трудна. Формулировката беше трудна.
Надявах се да се падне нещо от 7 клас.
Сцепих мрака! Мислех, че ще се справя по-зле, ама беше добре!
На мен ми беше лесно, понеже "Серафим" ми е един от любимите разкази."
Голяма част от анкетираните са посещавали частни уроци, за да успеят да получат по-добри резултати. Само две от момичетата са се подготвили сами. Те са ползвали онлайн платформа, решавали са НВО от минали години, ходили са на пробни матури и са разчитали на знанията, придобити в час по български език и литература.
Преди дни от асоциация "Родители" разпространиха изявление, в което настояват за промени в НВО за 4, 7 и 10 клас. В него пише:
" В настоящия си вид то не отговаря на първоначално обявения замисъл да служи за „диагностика“ на образователната система и като инструмент за установяване в каква степен учениците са усвоили ключови компетентности и учебно съдържание. Накратко – в сегашния си формат НВО не е в интерес на децата и се нуждае от сериозно преразглеждане. В същото време ежегодното му провеждането изисква огромен финансов и организационен ресурс, без да са налице ясни и видими положителни резултати.
Всяка година хиляди български ученици влизат в изпитната зала с тежест в гърдите и страх в очите. Те не просто се явяват на изпит – те прекрачват прага на преждевременно състезание, чийто залог често е свързан не със знание и личностно развитие, а с напрежение и усещане, че бъдещето зависи от няколко листа с тестови задачи. В сегашния си вид НВО се е превърнало в източник на неравенство, тревожност и подмяна на образователната цел. То създава среда, в която подготовката за тестове измества на заден план реалното учене, креативността и личното израстване. Децата ни не се учат как да мислят, а как да отговарят „правилно“. Често губят вяра в себе си, защото не са „достатъчно добри“ според една изкуствена скала.
Попитахме днес чакащи родители дали са запознати с позицията и дали според тях е нужна промяна:
"Мисля, че промяна може да има не във формата на изпита, а в периода, в който се провежда.Би трябвало да бъде или по-рано, или по-късно- в 6 или 8 клас. В 7 ми клас е трудно за самите деца да се справят с пубертета, с приемането им в обществото, точно този период е може би най-неподходящият."
"Форматът е подходящ, имайки предвид начина на обучение между пети и седми клас. Даже е по-лесен спрямо преди няколко години, имам и голяма дъщеря на 26 години и сравнявам."
Изпитният вариант от днес ще бъде качен на сайта на МОН.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Професор Сотир Сотиров бе избран за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Той ще довърши мандата на професор Христо Бозов, който тази година навършва пределната възраст, до която по закон може да заема постта. Професор Сотиров бе избран в оспорваната надпревара на още трима кандидати и след балотаж с декана на..
Община Бургас е в процес на придобиване на терен за разширяване на детска градина „Пинокио“ в най-големия жилищен комплекс „Меден рудник“. С предложение до Общинския съвет, кметът Димитър Николов иска съгласие за закупуване на 4807 кв. м. от имот, собственост на голяма хранителна верига в близост до съществуващата сграда на детската градина...
В 9 часа днес ще започне балотажът за избор на нов ректор на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Четирима бяха вчера кандидатите - проф. д-р Ирена Марковска, проф. д-р Румяна Янкова-Аврамова, проф. д-р Севдалина Турманова, и проф. Сотир Сотиров. Четирима са кандидатите за ректор на БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Проведоха се и срещи..
Община Бургас спечели проект „Моят свят на интереси“ по програма „Образование“, насочен към развитие на личностни и граждански умения у деца, родители и педагози. В партньорство с Община Средец и две детски градини, ще бъдат създадени 5 клуба с общо 19 групи по интереси, обхващащи 237 участници. Сред дейностите са тематични срещи, работилници,..
Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма участват медицински и педагогически специалисти. В основата е увлекателна история, на базата на която се..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
В 9 часа днес ще започне балотажът за избор на нов ректор на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Четирима бяха вчера кандидатите -..
Професор Сотир Сотиров бе избран за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Той ще довърши мандата на професор Христо..
Община Бургас е в процес на придобиване на терен за разширяване на детска градина „Пинокио“ в най-големия жилищен комплекс „Меден рудник“. С..