Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лонгозните гори по Българското Черноморие

Автор:
2
Снимка: РИМ Бургас

Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено.

Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са възникнали в края на ледниковия период, в резултат от бързото повишаване на температурите и влажността. Специфични са за условията на преходно-континентален и средиземноморски климат с мека и влажна зима. Това определя и наличието на някои вечнозелени и топлолюбиви видове в състава им, което ги различава от останалите крайречни гори в България. Поради тази причина те са разпространени основно в близост до Черно море, в долините на реките Велека, Ропотамо, Камчия, Батова, където най-силно се чувства морското смекчаващо климатично влияние. Срещат се локално в Тунджанската равнина и Горнотракийската низина.

В тези лонгозни гори преобладават два дървесни вида – полски бряст и остролистен ясен, които почти навсякъде растат заедно и достигат до 30-35 м височина. Между тях на места има по-ниски дървета – клен, обикновен габър, дива круша, дива ябълка, летен дъб и др. Още по-рядко се срещат бяла топола и бяла върба. Като единични екземпляри растат брекинята, махалебката и др.

Особено характерни за лонгозите по Черноморието са вечнозелените дървесни лиани – висока скрипка, гърбач, бръшлян, както и листопадните дървесни лиани: дива лоза и два вида повет - обикновен повет и лозовиден повет. Тревната покривка в лонгозните гори е с непостоянен състав, поради задържането на много влага в почвата през голяма част от годината и силното засенчване, дължащо се на намаленото проникване на слънчеви лъчи в резултат от преплетените от лианите клони на дърветата.

Характерни тревисти растения за лонгозните гори на Странджа са битинският синчец, безстъблената иглика, блатната перуника, мехунката и др.

Представители на лонгозните гори могат да се видят и в зала „Растителност“ в Природонаучния музей в Бургас на улица „Константин Фотинов“, всеки ден от 10:00 до 18:00 часа.
Източник: Регионален исторически музей-Бургас


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на пъпеша в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..

публикувано на 27.07.25 в 15:00

В Малко Търново канят на Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025

14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025  ще се проведе днес и утре в  Малко Търново .  По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от  уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..

обновено на 26.07.25 в 10:38

Показват антична мода и гладиаторски битки днес на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес  на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..

публикувано на 26.07.25 в 09:00

Фестивал на виното за 13-и път в Бургас

Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли.  За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..

обновено на 25.07.25 в 11:13

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00

Бургас отново посреща Международния фестивал „Дни на куклите“

Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..

публикувано на 21.07.25 в 15:30