Очаква се Народното събрание да обсъди на първо четене законопроекта за нов Изборен кодекс, внесен от левицата, и проект за промени в досегашния Изборен кодекс, предложен от ГЕРБ. В петък миналата седмица временната парламентарна комисия прие законопроекта на Мая Манолова и отхвърли предлаганите от ГЕРБ поправки.
Според Мая Манолова е задължително да бъде приет изцяло нов Изборен кодекс, защото действащият кодекс, изработен под ръководството на Искра Фидосова в предходния парламент, е показал, че не може да осигури демократично провеждане на изборите. Втората причина е, че гражданите, които излязоха на улицата през пролетта и есента, пожелаха нов Изборен кодекс, посочи Мая Манолова:
За първи път се предвижда преференциално гласуване на избори за народни представители и общински съветници, като предлаганият праг на преференцията е достатъчно нисък, така че да осигури реално разместване на кандидадите в листите, което да мотивира хората да участват по-активно.
От ГЕРБ предвиждат възможност за преференциален вот с бариера от 5 %, която е по-ниска от предлаганата от Коалиция за България 7%. Предлага се намаляване на депозита за участие в изборите, както и намаляване на изборната бариера на 3%, а не както е досега - 4%. Цецка Цачева каза, че ГЕРБ е за промени в Закона, а не за изцяло нов законопраект:
За нас е изключително опасно, ако при всяка смяна на мнозинството в Народното събрание, новото мнозинство тръгне в посока да изработва нови изборни правила.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..