Европейската комисия дава България на съд заради 113 сметища, които не отговорят на европейските норми за управление на отпадъците.
Крайният срок, в който страната ни трябваше да закрие тези опасни за хората и околната среда сметища, беше юли 2009-а година. Веднага след това от Европейската комисия предупредиха писмено българските власти.
Те признават съществуването на проблема и се опитват да се справят с него, но резултат няма и до днес, отчита Еврокомисията, която през април 2012-а година стартира и наказателна процедура по случая.
България се е ангажирала до юли 2015-а година да бъдат изградени 23 нови депа за отпадъци, съответстващи на изискванията. От Европейската комисия обясняват, че са очаквали това да доведе до постепенното закриване на сметищата, които не отговарят стандартите, но така и не са получили ясен график за изграждането на новите инсталации.
Комисията отбелязва още, че заради съдебните спорове у нас във връзка с новите депа за отпадъци, е малко вероятно първоначалният график да бъде спазен.
Затова Еврокомисията изразява загриженост, че България не защитава своите граждани от последиците от лошото управление на отпадъците и с цел да подтикне страната да ускори действията си в тази област, предявява пред Съда на ЕС иск срещу България по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..