Окупацията на Софийския университет не успя да провали националния изпит за съдии по вписванията. Той се провежда в Ректората . Заради изпита окупаторите изгониха охраната на университета и заявиха, че повече няма да допуснат учебна и и административна дейност.
Протестиращите студенти заявиха, че не са знаели за планирания за днес изпит за съдии и обвиниха за този пробив в окупацията им охраната на университета.
Просто разчитахме, че входа главният е заключен. Разбира се, целта на охраната не е да ни улеснява, те си изпълняват ректорски нареждания. Те, разбира се, не искат изпитът им да се провали.
Един от участниците в окупацията - Манол Глишев, бе категоричен:
Повече охраната няма да има контрол над сградата по никакъв начин. Изпитът приключва в един часа, ние слагаме катанците и работата се свършва. Не само изпитите, няма да има никаква административна дейност.
Глишев поясни, че не се притеснява от твърденията на ректора на университета, че зад протестиращите студенти стои някой:
аз и вчера попитах: "А зад него кой стои? Ние единствено имаме подкрепата на нормални граждани и наши колеги състуденти".
В предаването на "Хоризонт" "Неделя 150" ректорът проф Иван Илчев определи случващото се като безобразие и обеща да се обърне към прокуратурата:
В университета са навлезли хора, които не са студенти на СУ, разпореждат се в него.
Ректорът добави, че заради окупацията в момента в Алма матер апаратура за десетки милиона лева стои безстопанствена. Илчев обясни още, че досега се е срещал поне четири пъти със студентите окупатори. Резултат от разговорите обаче няма:
Просто ме разочароваха невероятно. Това са хора, които виждат света в черно и бяло, които не приемат никакви аргументи, които въобще не се интересуват от правата на индивидите, и които под демокрация разбират това, което на тях им е изгодно. Те се опитват усилено по някакъв начин да принудят полицията да се намеси, тъй като това не е изгодно за тях да бъде направено на улицата, те предпочитат да бъде направено в СУ.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..