Великобритания е най-големият донор на хуманитарна помощ за Сирия след Съединените щати. Досега Лондон е отпуснал 600 милиона паунда, за да облекчи положението на засегнатите от гражданската война в страната.
Управляващите консерватори на Дейвид Камерън обаче отказваха да допуснат сирийски бежанци на Острова.
Тази позиция беше подложена на силна критика в парламента в Лондон не само от лейбъристката опозиция, но и от представители на всички партии. Днес се очакваше депутатите отново да разискват проблема.
Либералдемократите, младшият коалиционен партньор на консерваторите, също оказваха силен натиск върху премиера Дейвид Камерън през последните седмици да не се вслушва в доводите на вътрешния министър Тереза Мей, която иска да затвори колкото се може повече канали за имиграция.
Днес вицепремиерът и лидер на либералдемократите Ник Клег оповести, че Великобритания ще отвори вратите си за стотици сирийски бежанци:
Искаме да помогнем на най-пострадалите - особено на жените, на момичета, на децата. Да помогнем най-вече на тези, които освен, че са изживeли всякакви други травми в този конфликт, са били подложени и на отвратително сексуално насилие, казва Ник Клег.
Според източници, цитирани в британските медии, Обединеното кралство вероятно ще приеме около 500 сирийски бежанци. Политически наблюдатели на Острова смятат, че причината Лондон да промени позицията си по този въпрос са и опасенията, че Великобритания може да опетни международния си имидж заради кризата в Сирия.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..