Около 800 000 души, живеещи в Англия и Уелс, почти не говорят или изобщо не говорят английски, като повече от половината от тях са безработни. Това гласи официална статистика, чиито данни показват драматичната разлика в начина на живот и шансовете за намиране на работа от имигрантите с ограничени познания по английски в сравнение с местното население.
При имигрантите, които почти не говорят или изобщо не говорят английски, шансовете за намиране на работа са два пъти по-малки от местното население и три пъти по-малки за намиране на квалифицирана работа. Проблемът е с много по-големи размери при жените. Повече от 60% от неговорещите английски са жени. Статистиката потвърждава становището, че жени от страни като Пакистан и Бангладеш, доведени във Великобритания като съпруги, са най-потърпевши от гледна точка на социалната изолация.
По последни данни в Англия и Уелс живеят близо 4 000 000 души, за които английският не е първи език. В материала за статистиката, която е публикувана във вестник "Дейли телеграф", не се казва нищо за източноевропейците. Вестникът цитира Ан Крайър, бивша депутатка от община с голямо азиатско население, че правителството трудно може да направи нещо по въпроса, ако вече установилите се в страната имигранти не потърсят съпруги в тяхната общност, а не да ги докарват от Пакистан и Бангладеш.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..