САЩ и Русия видимо обтегнаха отношенията си по въпроса за решаването на конфликта в Украйна, който доминира конференцията по сигурността в Мюнхен. В баварската столица се събраха 20 държавни ръководители и 50 външни и военни министри, за да обсъдят най-належащите световни проблеми.
САЩ и Русия нямат допирни точки във вижданията си за преодоляване на конфликта в Украйна. На конференцията по сигурността в Мюнхен руският външен министър Сергей Лавров обвини Запада в лицемерие и попита защо застава на страната на протестиращите, а не осъжда неонацитските участници в безредиците. Хора, които превземат правителствени сгради, получават подкрепа, макар че в Европа това не би се търпяло, посочи той. Малко преди речта на Лавров говори американският държавен секретар Джон Кери. САЩ и ЕС подкрепят украинския народ в неговата борба, заяви той. Кери подчерта, че хората се борят за свобода и по-добър живот и че те имат право сами да изберат партньора, с когото държавата им би поела по пътя към благоденствието.
Малко преди този словесен сблъсък в центъра на Мюнхен митинг свика един от водачите на укрианската опозиця – Витали Кличко. Близо 500 души се събраха, за да чуят речта му. „Без борба, няма победа”, заяви той. Кличко настоя за курс на Украйна към ЕС, а не към Русия. Ние сме европейци и искаме да бъдем модерна европейска държава, каза той. По-рано Кличко се срещна с външния министър Франк-Валтер Щайнмайер и призова Европа да помогне за спирането на безредиците в Украйна.
Другата основна тема на конференцията бе гражданската война в Сирия. Лидерите признаха, че за изминалите две години не са успели да постигнат никакъв успех за налагане на примирие в страната.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..