Външните министри на страните от Европейския съюз следобед се събират на извънреден съвет в Брюксел – очаква се въпреки обявеното примирие, те да обсъдят санкции срещу властите в Украйна. Забрана за издаване на визи за Евросъюза и замразяване на активите в европейски банки са най-обсъжданите варианти. Те, според предварителните прогнози, трябва да обхващат управляващите в Украйна и ръководителите на силовите структури, отговорни за кръвопролитията. Списък с имена засега няма, поставя се обаче въпросът дали в него не трябва да бъдат включени и радикални организатори на протестите, отговорни за убитите и ранени представители на реда.
Забрана за износ към Украйна на оръжия и специални средства, които може да се използват за репресии над демонстранти, са други възможни опции. Теоретично европейските санкции могат да бъдат одобрени днес и да влязат в сила още утре. За целта ще е нужно единодушно решение на всичките 28-те страни-членки. Засега е ясно, че най-твърди привърженици на налагането на санкции веднага са Франция, Германия и Полша. Техните първи дипломати Лоран Фабиус, Франк-Валтер Щайнмайер и Радослав Шикорски би трябвало да пристигнат на спешния съвет в Брюксел директно от Киев с последна информация за обстановката и политическите нагласи там. Късно снощи европейски представител съобщи, че се очертава консенсус за санкции, като сред колебаещите се страни неофициално се споменават Гърция, Кипър, Румъния и България. Официалната позиция на страната ни към момента е "за” незабавна подготовка на санкции.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..