По стар народен обичай в Етнографския комплекс "Етъра" край Габрово прогониха злините с тояги и благовещенски огньове. В празничния ден малки и големи прескачаха над пламъците за здраве.
Бягайте змии и гущери, наричали на Благовещение в миналото заради вярването, че с пролетното събуждане и гадините изпълзяват от дупките си и идва злото. В змията народът виждал лошотията и за да я прогонят, хората хващали тояги и палели огньове, които прескачали, за да се предпазят от злини и болести.
Старите обичаи в днешно време не могат да бъдат ползваеми, както се казва, тъй като хората живеят по апартаменти. Тази традиция вече отмира и остава само на музеите да я съхраняват, обясни един от участниците в обичая.
Освен че огънят гони злото надалеч, според народните представи, той на земята е както слънцето на небето, което след дългата зима е изтощено и грее слабо. Затова в миналото вярвали, че по магически начин трябва да бъде подсилено за идващото лято.
Празнична литургия за Благовещение отслужи Доростолският митрополит Амвросий в катедралния храм "Свети Апостоли Петър и Павел" в Силистра. Владиката разговаря с група жени от общинската фирма по чистота, поканени специално за празника от църковното..
Благовещение е бил масово почитан като празник на майчинството и децата в началото на миналия век. Как е бил отбелязван този ден, припомня главният експерт от Държавния архив във Враца Весела Пелова . Празникът е бил празник на майките и децата, празник..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..