Американският президент Барак Обама отбеляза успех за своята администрацията заради Закона за здравното осигуряване, познат като "Обамакеър". В крайния срок за записване за здравно осигуряване са били регистрирани 7,1 милиона американци, които желаят да се възползват от плана – повече от прогнозираните 7 милиона души. Следващата възможност за закупуване на здравна застраховка е през ноември, с изключение на извънредните случаи.
Президентът Обама призна, че предстои още работа и допълни, че нормативният акт ще придобие по-добър вид, ако опонентите му престанат с воденето на стари политически битки.
Законът за достъпни здравни услуги дава възможност на хората без здравна застраховка да я намерят на по-ниски цени и в същото време изисква частните застрахователи да покриват определен брой услуги. "Обамакеър" предлага и федерални субсидии за тези, които нямат достатъчно средства. Мерките бяха предприети през 2010-а година заради наличието на близо 49 милиона неосигурени американци.
От Белия дом Обама заяви, че политиката му e заела постоянно място в американската действителност и това е добра новина:
По този закон делът на американците със застраховка е по-голям, а увеличаването на цените за медицинските услуги бележи спад. Това е добра новина за средната ни класа и за фискалното ни бъдеще.
Подкрепяната от демократите реформа среща постоянна опозиция от републиканците, според които това действие е ненужна намеса на държавата.
От друга страна те приемат, че задължителното осигуряване и предвижданите глоби за хората без застраховка е нарушаване на личната свобода.
Сега включването на над 7 милиона американци дава предимство на демократите за изборите за Конгрес през ноември.
АП коментира, че републиканците, които са за отменяне на закона не могат да игнорират тези 7 милиона и ще трябва да променят тактиката си.
До момента републиканците са атакували акта повече от 50 пъти в Камарата на представителите, но контролираният от демократите Сенат не е подкрепял решенията.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..