Европейският парламент прие текст, който съдържа призив към Европейската комисия да възприеме решителна позиция по отношение на България и сериозно да разгледа въпроса дали у нас е възможно използването на европейските средства съгласно правилата. Като аргумент са посочени: дълбоката загриженост на Европарламента от липсата на напредък по мониторинговия механизъм, продължаващото силно разпространение на корупцията и наблюдаваното в страната принципно затруднение за разпределяне на отговорности и коригиране на грешки.
Текстът, който няма задължителен характер, беше внесен от германски евродепутат от ЕНП и подкрепен от мнозинството в пленарната зала. Предложението на българския евродепутат Ивайло Калфин за отпадането на въпросния параграф не беше прието. Сходна препоръка беше одобрена и за Румъния.
Препоръките са част от доклад, с които се одобряват разходите, направени от Европейската комисия през 2012-а година. Преди два дни председателят на Европейския парламент Мартин Шулц коментира в отговор на въпрос на БНР, че тези препоръки не са законово обвързващи.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..