Общопрактикуващи лекари настояват да бъде променена Наредба 15 на здравното министерство в частта й за задължителните имунизации на деца. Сегашният начин на прогнозно планиране на децата, подлежащи на ваксиниране през следващата година, води до недостиг на ваксини. Според лекарите, информацията трябва да се получава от базата данни на Националната здравна каса.
С писмо на Министерството на здравеопазването общопрактикуващите лекари са длъжни да отчитат всяка седмица направените ваксини, независимо колко далеч се намират от областните градове. Това губи време, казва доктор Селиме Карагьозова, и е за сметка на останалите пациенти.
Ние като лекари сме убедени в необходимостта от ваксинопрофилактика и сме задължени по закон, и я провеждаме. Една голяма част от колегите, които са на 70-100 километра от областен град, трябва да пътуват ежеседмично, за да отчетат една ваксина, което е разточителство на време и нямаме информация за какво се прави точно, каза Карагьозова.
По време на конференция, посветена на ваксините, главният здравен инспектор доктор Ангел Кунчев посочи, че петвалентната ваксина е в ограничени количества не само за нашата страна. Доктор Селиме Карагьозова коментира, че липсата на ваксината в периода октомври-февруари тази година е довело до конфликт с родители на децата.
Ежедневно съм имала пациенти. Протестират и то с право, че няма ваксина за тяхното бебе. Хубавото в случая е това, че нямаме заболели деца през този период от липсата на ваксина. Надяваме се да има достатъчно или ако я няма, ще очакваме евентуално от Министерството на здравеопазването някакво указание как да се продължи имунизационният календар, обясни доктор Карагьозова.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..