Европейският парламент днес ще одобри създаването на единен механизъм за оздравяване и закриване на банки, чиято цел е окончателна стабилизация на банковия сектор и предотвратяване на бъдещи финансови кризи. Механизмът е елемент от европейския банков съюз, и ще гарантира, че занапред данъкоплатците няма да поемат цената за спасяване на закъсали финанови институции. Тя ще бъде плащана от самите тях, чрез вноски в специален фонд. Акционерите също ще поемат част от загубите, като се очаква това решение да засили контрола от тяхна страна.
Евродепутатите ще обновят и подсилят и текстовете в директивата за депозитите, която предвижда страните - членки на ЕС да гарантират спестяванията на стойност до 100 000 евро.
Очакванията са, че с днешните решения ще се осигури защита на спестяванията на гражданите и ще се създадат условия за повишаване на доверието в банковия сектор, който на свой ред ще възстанови способността си да кредитира реалната икономика.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..