Жителите на Якоруда почитат деня на Свети Георги Победоносец от незапомнени времена като празник на града. Курбанът за здраве се приготвя и раздава на място с останки от древна базилика, в която е било покръстено тракийското племе Беси.
Макар, че официалният празник на Якоруда е в началото на септември, когато селището е обявено за град, за местните хора най големият ден е Гергьовден. Празничното черкуване и службата се извършват в действащият храм "Св. св. Кирил и Методий", но след това всички отиват на Гергевденската църква. Това всъщност са останки на базилика от четвърти век, в която от 370 до 380 година след Христа е покръстено в християнската вяра най-мистичното и непокорно тракийско племе - беси. Историята продължава уважаваният местен краевед Илиян Бучков.
За да бъдат приобщени към общото християнско семейство е изпратен като мисионер епискапо на тогавашната Ремесиана или сегашната Бела паланка Никита Ремесиански. Понеже знаел езика на бесите и тогава той измолва от тогавашния император на езика на бесите да бъде преведена Библията, така наречената Библия бесика. Цялото население на бесите от Западните Родопи и от Югоизточния дял на Рила е свалено от планината да да бъде покръстено в тази базилика.
Най-изкусните майстори, които приготвят гергьовският курбан за здраве са мюсюлмани, споделя Илиян Бучков. Десетки агнета се даряват от хора и от двете религии.
Докато християните повечето явно си отнасят даровете, агнетата, мюсюлманите, много почтено от тяхна страна, тайно през нощта отнасят своите агнета и ги пускат в двора на църквата.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..