РФИ, АФП и други френски медии дадоха отзвук на оставката на българското правителство и предшествалата я криза в страната.
"Българският парламент подкрепи оставката на ръководеното от социалистите правителство на малцинството след месеци на политическа криза в най-бедната страна в ЕС" - съобщи АФП. Материал на интернет страницата на РФИ се спира по-подробно на близо 14-месечното управление на кабинета на Орешарски - "трети за по-малко от две години", както уточнява авторът Дамян Воденичаров. Той припомня, че коалицията на социалистите и ДПС се е опряла на националистите, за да има мнозинство, и изброява поредицата от кризи: първо политическа, с назначаването на медийния магнат Делян Пеевски начело на агенцията за национална сигурност. Авторът споменава проблемите с приема на сирийските бежанци, "финансовата паника", току-що разтърсила страната, напрежението около украинската криза и газопровода "Южен поток".
Италианските медии също отделят място на създалата се политическа криза у нас, на приетата от парламента оставка на правителството на Пламен Орешарски и предсрочните избори на 5-и октомври. Те отбелязват загубата на изборите за Европейски парламент през месец май от социалистите, тяхната крехка правителствена коалиция както нереализираните пенсионни и здравни реформи и спорни назначения в публичния сектор. Определена като най-бедната страна в ЕС, се смята, че за предсрочните избори през октомври България се намира в състояние на голяма несигурност, една от причините за което е руският натиск за газопровода "Южен поток", на което се противопоставя Брюксел, както и геополитическото напрежение между Европа и Москва заради украинския конфликт.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..