Кипър заплаши, че ще преустанови преговорите по Кипърския въпрос заради новите провокации на Турция в акваторията на Кипър в Средиземно море. Решението беше обявено днес след извънредна и драматична среща на лидерите на политическите партии.
Президентът Никос Анастасиадис спира срещите си с лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу в рамките на мирните преговори за обединяването на страната, прекратяват се и разговорите между главните преговарящи от двете кипърски общости Андреас Мавроянис и Кудрет Озерсей.
Това е първият отговор на Никозия на новите предизвикателства на Турция срещу суверенитета на Кипър в неговата изключителна икономическа зона в Средиземно море. Лидерите на двете кипърски общности трябваше да се срещнат за поредни разговори в четвъртък. Само часове по-рано днес от представителството на ООН в Никозия съобщиха, че тази среща ще се състои. Специалният съветник на генералния секретар на ООН по Кипърския въпрос Еспен Барт Ейде пристига днес на острова, за да се включи в разговорите в четвъртък. Преговорите по Кипърския въпрос бяха възобновени на 11 февруари тази година.
Новото напрежение в района възникна заради обявеното от Анкара изпращане на нейния сеизмологичен кораб “Барбарос Хайредин паша” в периода от 20 октомври до 30 декември за извършване на проучвания в територия по протежение на южния бряг на острова, която е част от изключителната икономическа зона на Кипър в Средиземно море. В участък в спорната зона сондажи за природен газ в момента извършва италиано-южнокорейският консорциум ENI/KOGAS. В района вече има турски военни кораби. В декларация Анкара отново настоя за споделяне на природните богатства на острова между двете общности и призова кипърските гърци да не се държат като негови “еднолични собственици”.
Кипър осъжда агресивните действия на Турция в неговата изключителна икономическа зона и ги определя като грубо нарушение на суверенитета на републиката и на международните конвенции, като заплаха за сигурността, стабилността и мира в региона.
Партийните лидери днес разгледаха пакет от близо 30 дипломатически, политически и правни мерки, чрез които да защитят правата на страната. Едновременно с това Кипър провежда активна дипломатическа совалка в ЕС, Европейския парламент, ООН и САЩ.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..