Жителите на сатовчанското село Плетeна се оплакват от мътната и кална питейна вода, довела до рязкото повишаване на инфекциозните заболявания. От две години е готова модерна пречиствателна станция, която обаче не е включена във водния цикъл.
По-голямата част от водохващането на високопланинското село е от дерета. При дъжд и снеготопене водата е с наноси от пясък и камъни. Хората твърдят, че в резервоара имало и мъртви животни.
За пречистване на водата в Плетена има реализирани два проекта с европейско финансиране – водни утаители за механично пречистване и модерна озонираща пречиствателна станция, през която обаче водата не минава. Обяснението на кмета на община Сатовча д-р Арбен Мименов:
Наблюдавахме отстрани изпълнението на този проект, на пречиствателна станция в с. Плетена – ако водата не е с такава мътност, тя ще работи без проблем, но трябва да се обърне внимание на това съоръжение, което пречиства от механични примеси.
Експерти на ВиК – Благоевград обследват на място причините. Ако се окаже, че утаителите са несъвместими с пречиствателната станция, има вариант водата да се отвежда в тази на Сатовча и да се връща чиста в Плетена. При това положение инвестиции за над 300 хиляди лева ще останат безполезни паметници, признава кметът на общината.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..