В България деца се лишават от свобода незаконно за дълги периоди, показва доклад за Българския хелзинкски комитет (БХК). Децата в институции са изложени на повишен риск от насилие и остра дискриминация.
Докладът, представен днес в София, е плод на двугодишен труд и е част от мащабния проект "Деца, лишени от свобода" в Централна и Източна Европа, финансиран от Европейската комисия. В проекта участват общо пет организации от България, Унгария, Румъния и Полша.
Според доклада има множество данни за насилие и малтретиране на децата в местата за лишаване от свобода. Те често са настанявани при неприемливи материални условия. В някои арести, в полицейски управления, както и в поправителния дом за момичета децата се настаняват заедно със задържани възрастни. В част от затворените институции на децата не се осигурява никакъв достъп до образование, на други места образованието се предлага в самата институция, но при много занижено качество. Децата в затворените институции нямат достъп и до адекватна медицинска помощ.
В България функционират два поправителни дома - един за непълнолетни момчета в Бойчиновци и един за непълнолетни момичета в Сливен. Капацитетът на този в Бойчиновци е 260 души, а на този в Сливен - 35. Непълнолетните момчета в Бойчиновци свидетелстват за много случаи на физическо насилие от надзиратели, които остават нерегистрирани поради страх, липса на конфиденциалност на кореспонденцията и телефонните разговори и недоверие към останалите служители в поправителния дом.
България е една от страните с най-много институции на човек от населението и с най-много настанени деца. Това е един проблем, който е наследство от комунистическия период. От друга страна е нещо, свързано със сериозни структурни проблеми в настоящето, казва председателят на БХК Красимир Кънев.
Според доклада в част от затворените институции контактите на децата със семейството се случват по изключение.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..