29-и сме в Европа по качество на здравната помощ

| обновено на 27.01.15 в 11:38
Снимка: БГНЕС

България е на 29-о място по качество на здравната помощ от 36 изследвани страни в Европа. Това сочи тазгодишният Индекс на европейския здравен потребител, който се изследва по поръчка на Европейската комисия вече осма година. По събрани брой точки страната ни изпреварва Румъния, Литва и Полша. Според детайлния анализ обаче България е единствената държава от Индекса, при която всички показатели за предоставяните от системата услуги са в червено, което е знак за лошо качество. 

Държавата с най-качествени здравни услуги в Европа е Холандия. Тя събира 898 от възможни 1000 точки. В дъното на класацията е Босна и Херцеговина с 420 точки. България събира 547 точки, което според подробния доклад на анализаторски институт, провел проучването, е напредък.

През последните две години страната ни е дръпнала напред в осигуряването на достъп на пациентските организации до процеса на взимане на решения в системата. Достъпът до медицинска помощ също е на средно европейско ниво. Драстично негативни обаче остават постиженията по отношение на качеството на здравната помощ, преживяемостта на пациентите с хронични заболявания, детската смъртност и продължителността на живота. 

В контекста на анализа на ползването на здравни услуги авторите на анализа подчертават пряката връзка между нивата на корупция в дадено общество, нивото на бедността и качеството на здравните услуги. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47