Православните християни отбелязват днес Разпети петък. Това е най-тъжният ден в християнството. На този ден синът Божи Исус Христос е осъден на кръстна смърт от римския управител на Юдея Пилат Понтийски, под натиска на еврейските първенци.
Днес в храмовете се припомнят и съпреживяват Христовите страдания, смъртта му и погребението му. На специално място в средата на църквата се издига символичен гроб на Спасителя, а на престола се поставя Плащеницата - платът, с който е било завито мъртвото тяло на Христос след свалянето му от кръста.На Велики петък православната църква строго пости. Ние през целия ден нищо не ядем и не пием. Така ние страдаме заради смъртта на нашия Господ, но ние също така и преживяваме тази смърт, защото вярваме, имаме надеждата, понеже Христос възкръсна, че и ние ще възкръснем. Затова на Разпети петък, на Велики петък ние преминаваме накрая на вечерното богослужение под плащеницата и така, влизайки в храма, преминаваме от смъртта към Възкресението.
Българският Патриарх Неофит присъства на богослужебното последование в катедралния храм "Света Неделя",отслужено от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Григорий, викарий на Софийския митрополит. Многобройните миряни запалиха свещи за упокой. Присъстваха от бебета до много възрастни хора. В центъра на храма беше изнесена Светата плащеница, а миряните се наредиха да минат под масата, върху която е сложена.
Вечерта във всички епархии ще се отслужва опело Христово. Негово светейшество, Българският Патриарх Неофит ще участва в опелото в митрополитската катедрала "Света неделя", чието начало е в 18.30 часа.
Още преди изгрева, стотици миряни изпълниха двора и храма "Въведение Богородично" в старинния квартал "Вароша" в Благоевград. Възрастни и деца с вълнение чакаха да бъде положена Плащеницата, за да минат под нея със своите най-съкровени желания и да съпреживеят страданията на Божия син. Богословът Евелина Стефанова подчертава, че най-важното на Разпети Петък е въздържанието, да се подготвим не само телесно, но и духовно за опелото на Исус Христос, което е довечера, да внимаваме какво говорим, какво мислим, да бъдем милосърдни и отдадени на Бога и на Църквата! За това разказва в кореспонденцията си Кети Тренчева, която можете да чуете в звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..