Агенцията за устойчиво енергийно развитие разработи нов инструмент за стимулиране на енергийната ефективност, предназначен основно за търговците на електроенергия и големите предприятия. Става въпрос за т.нар. "бели сертификати", които доказват спестено количество енергия. При търговията с тях търговците закупуват сертификат за енергийно спестяване, осъществено от други лица. Сертификатите ще могат да бъдат директно продавани и търгувани на Българската фондова борса. Очаква се един сертификат да има един тон нефтен еквивалент и стойност около 300 лв., обясни Красимир Найденов от Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Проектът предвижда разработването на финансов механизъм, за стимулиране на изпълнението на мерки за енергийни спестявания, популярен като "бели сертификати". Притежателят на "бели сертификати" е собственик на енергийните спестявания, отговарящ на броя на сертификатите. Търговците периодично представят в агенцията, притежаваните от тях "бели сертификати", които трябва да отговарят на определените им индивидуални цели за енергийни спестявания. Постигнатите спестявания, се определят от фирмите за обследване, а издаването на "бели сертификати" се извършва от агенцията. Спестеното количество се появява на пазара и може да бъде закупено от енергиен потребител, който има нужда от повече енергия, обясни Найденов.
Проектът за стимулиране на енергийната ефективност се изпълнява с финансовата подкрепа на ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика". Неговата стойност е 5,3 млн. лв. и се очаква да приключи до края на юни.
Разширява се кръгът на специалистите, които могат да бъдат консултанти по енергийно обследване на сгради, реши Народното събрание с промените в Закона за енергийната ефективност. Парламентът върна възможността на лицата със специализирано средно..
Десет фирми се конкурират за изпълнител на обществена поръчка за саниране на първия блок в България от Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Блокът се намира в благоевградския квартал „Ален мак”...
Община Нови пазар подписа първите два договора за целево финансиране по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Областният управител Донка Иванова и кметът на Нови пазар Румен Панайотов подписаха..
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..