Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Русия чества днес 70-ата годишнина от победата във Великата отечествена война срещу хитлеристка Германия. Още от рано сутринта започнаха паради на победата в 28 града, в които участват над 76 хиляди военнослужещи, около 2 хиляди единици бойна техника, близо 240 самолети и хеликоптери и 51 военни кораба. Кулминация на честванията беше военният парад на Червения площад в Москва, който продължи близо два часа.
В началото на парада руският президент Владимир Путин приветства военнослужещите и хилядите московчани и гости на града:
Поздравявам ви за 70-годишнината от победата във Великата отечествена война. Днес, отбелязвайки тази свещена юбилейна дата, отново осъзнаваме пълната грандиозност на победата над нацизма.
Путин предупреди за опасността на нацистката идеология дори в съвремието:
И днес, 70 години по-късно, историята отново ни призовава към разум и бдителност. Не трябва да забравяме, че идеята за расово превъзходство и изключителност е привилегия на най-кръвопролитната война в историята на човечеството.
По паважа на историческия Червен площад преминаха над 16 хиляди военнослужещи от всички родове войски и близо 200 единици сухопътна военна техника. В парада участваха бойни машини от Втората световна война и войници с исторически униформи, а също така чуждестранни военни от страните от ОНД, от Индия, Монголия, Сърбия и Китай.
Проведена бе и първата публична демонстрация на някои най-нови образци руска бронирана техника, разработена на платформите „Армата”, „Курганец” и „Бумеранг”.
Над 2300 души - ветерани и гости - наблюдаваха парада от трибуните на площада. Сред гостите от чужбина са близо 30 държавни и правителствени ръководители, а също така генералните секретари на ООН Бан Ки-мун и на ЮНЕСКО Ирина Бокова.
След края на парада Бан Ки-мун благодари за поканата на руския президент Владимир Путин. В интервю за агенция ТАСС Ки-мун подчерта, че парадът на 9 май е важно събитие от световен мащаб: Това е не просто военен парад, а събитие, на което световните лидери и хората от целия свят се събират, за да потвърдят отново желанието за опазване на мира и неприкосновеността на правата на човека, заяви още генералният секретар на ООН. Той допълни, че е важно всички хора по света да живеят без страх от война, без ненавист и в хармония помежду си.
След края на парада Владимир Путин и чуждестранните лидери, участващи в празненствата, положиха венци на гроба на Незнайния воин на Кремълската стена. При полагане на венците Путин бе съпроводен от президента на Казахстан Нурсултан Назарбаев и на Китай Си Цзинпин.
Честванията продължиха с тържествен прием в Кремъл, даден от руския президент за ветераните и почетните гости. Пред тях Путин заяви:
Духът на съюзничество, изграден през годините на Втората световна война, и днес трябва да ни служи за пример на партньорството на всички страни по света в името на справедливи цели, в името на световния мир.
В днешните чествания участват и над 160 ветерани от войната. Сред тях е и 95-годишният Борис Соколов, последният жив оператор на Червената армия. В интервю за „Евронюз“ Соколов, участвал в освобождението на Полша и навлизането в Берлин, посочва:
Нашето оръжие беше камерата. Имахме за задача да заснемем войната на лента, а не да участваме в битките. Стреляхме с камерата, не с пушки… Навлязохме във Варшава по понтонни мостове, а войниците от полската армия прекосяваха р. Висла. Заснехме ги, а след това и първия парад на полските войски в освободена Варшава.
Най-паметният момент за Соколов е когато заснема как фелдмаршал Вилхелм Кайтел подписва акта за безусловна капитулация на Германия на 8 май, с което официално се слага край на Втората световна война.
Огромното мнозинство лидери на западни държави - съюзници на Русия във войната срещу нацистка Германия - отказаха да пристигнат за честванията на 9 май в Москва, защото я упрекват, че подкрепя и въоръжава проруските сепаратисти в Източна Украйна, което Русия категорично отрича.
Парадът завърши с прелитането над Червения площад на бойни хеликоптери и самолети, сред които и стратегически бомбардировачи.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ