"България без дим": Държавата насърчава тютюнопушенето

Снимка: БГНЕС

Държавата насърчава пушенето, защитавайки интересите на тютюневата индустрия, заявиха от Гражданската инициатива „България без дим“ в навечерието на Световния ден против тютюнопушенето 31 май. Те припомниха, че процентът пушачи у нас остава рекордно висок въпреки забраната за пушене на обществени места, която не се спазва.

Анкета на Асоциацията на студентите по медицина сред 850 бъдещи лекари показва близо 90% подкрепа на забраната за пушене на обществени места. Също толкова обаче смятат, че тя не се спазва. Къде греши държавата според председателя на "България без дим" Павел Антонов
Българската държава работи за интересите на тютюневата индустрия  и с тези действия и бездействия насърчава тютюнопушенето. Особено засегнати са уязвими групи като младите хора, жените. Контрабандата подкопава и приходите към бюджета". 
Недопустимо според Антонов е представянето на пушенето в медиите като приемлива социална практика. Изобилието от реклами на тютюневи изделия в телевизии и по билбордове, както и поведението на здравния министър: 
Систематично говори против приетата забрана за тютюнопушене.
За разлика от България, в света се върви към отказване на пушенето, обясни д-р Гергана Гешанова. Според Гешанова забраната за пушене на публични места не е ефективна: 
В закона ни има такива дупки. Той толкова много стеснява контрола. Само с едни малцина хора инспектори държавни от РЗИ-тата. Той не налага строгите санкции, каквито примерно биха били едно затваряне на заведение. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47