Споразумение между Гърция и международните кредитори се очаква през следващите дни. Гунтрам Волф, директор на влиятелния брюкселски аналитичен център "Брьогел", заяви пред "Евронюз", че очаква изход от проточилите се пет месеца мъчителни преговори до края на седмицата:
Беше вложен толкова много политически капитал от всички страни, че очаквам намиране на решение до края на седмицата.
Волф подчерта, че страните от Еврогрупата правят всичко по силите си да задържат Гърция в еврозоната:
Повечето хора разбират, че ако Гърция бъде "изритана" от еврозоната, ще бъдат нарушени европейските договори и доверието, ще има фундаментална промяна на валутния съюз.
На въпрос кой е направил повече отстъпки в преговорите - Гърция или международните кредитори - Гунтрам Волф отговори:
Твърдо смятам, че кредиторите направиха значителни отстъпки. Надявам се, че Гърция няма да направи отстъпки по първичния излишък, но ще отстъпи за реформиране на страната в борбата срещу корупцията, облагането на богатите. Тези сигнали са изключително важни, не само в Гърция, но и в държавите-кредитори. Подобни новини се търсят от европейските партньори и за техните национални електорати.
Междувременно днес Европейската централна банка повиши отново тавана на спешната ликвидност, която гръцките банки могат да теглят от централната банка на страната. Това е четвъртото повишаване за последната седмица заради продължаващото масово теглене на пари в брой от гръцките граждани.
След снощната среща на лидерите на страните от Еврозоната стана ясно, че за първи път Атина е изразила съгласие да проведе болезнена пенсионна реформа, поетапно да премахне ранното пенсиониране, да вдигне ДДС и данъците за бизнеса, включително в туристическия бранш. Ако техническите преговори успеят, в четвъртък Гърция може да получи зелена светлина, за да получи 7,2 милиарда евро, които ще я спасят от фалит.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..