До 15 хиляди лева глоба може да получи всеки работодател, ако по време на горещините не осигури помещение с вентилация и вода за работниците на открито. Това припомниха от Главната инспекция по труда. В Закона за безопасните условия на труд все още няма изискване над каква температура работниците трябва да прекратят работа. Отговорността за това зависи от ръководителя на всеки обект и завеждащия "Охрана на труда". Законът е предвидил и гъвкав режим на работното време, който да избягва обедните и следобедните часове.
При 33 градуса температура в София днес работници продължават да работят по един от участъците на "Цариградско шосе" - подходът към алея "Яворов".
Ежедневно се подсигурява питейна минерална вода и в най-топлите часове се почива по-често. На ротационен принцип се сменят, за да могат да прекарват известно време на сянка. Колеги работят, колеги почиват. По този начин не седят дълго време, изложени на слънце, обясни ръководителят на обекта.
Той допълни, че през деня на всеки 45 минути работниците почиват 15 минути на сянка, като в най-горещото време работата е само 30 минути на открито. По-чести почивки има за хората, които работят с горещия асфалт.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!