С военен парад и прелитане на бойни самолети, с фойерверки, хиляди зрители по улиците и десетки мероприятия, Сингапур отбеляза 50-ата годишнина от независимостта си.
Островната държава с население от 5,5 милиона души обявява независимост от Малайзия през 1965 година. Страната посреща празника си с 4-дневни празненства, чиято кулминация бе днешния грандиозен парад.
Официални представители на 18 държави уважиха честванията. Парадът бе открит с отдаване на почит към починалия по-рано тази година първи лидер на Сингапур Ли Куан Ю, който прочита прокламацията за независимостта на държавата точно преди половин век:
Няма за какво да се притесняваме. Сингапур ще бъде мултинационална държава. Ще дадем пример. Това не е малайзийска, китайска или индийска нация. Всеки ще намери мястото си в нея. В равенство. Всички ще бъдат сингапурци, независимо от тяхната раса, език, религия и култура.
След края на юбилейния парад сингапурската телевизия излъчи обръщение на президента Тони Тан и съпругата му Мери Чи Би Киан, които поздравиха сингапурския народ:
Със съпругата ми бихме искали да приветстваме всички сингапурци: Честит златен юбилей! В рамките на едно поколение изградихме благоденстваща и хармонична многонационална държава! Заедно, като един народ, създадохме красива държава както за нас, така и за децата ни.
Тони Тан призова сингапурците да ценят своето единство и да продължат работата по изграждането на прогресивно, сплотено и жизнено общество.
Навсякъде из страната се развяват червени и бели знамена. Официалното лого на честванията е червена точка, символ на гордост и предизвикателство. Той е възприет през 1990 година, когато индонезийски лидер нарича Сингапур малка червена точица на картата, съобщава БТА.
Днес Сингапур е световен бизнес център с уникален социален и икономически модел. 90% от населението са собственици на жилищата си, а БВП на глава от населението надвишава 56 хиляди долара годишно.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..