Семействата от двете незаконни къщи в Гърмен, набелязани за разрушаване днес, са започнали сами да ги събарят, за да избегнат разходи и глоби. Те са платили 200 лева за багер, който да събори постройките, иначе е трябвало да платят 9000 лева глоба за събарянето, организирано от общината, по думите на пастора в ромската махала.
Четири незаконни къщи бяха съборени вчера. Разрушаването на 124-те постройки, за които няма документи за законност, започна през юни. Тогава Съдът за правата на човека в Страсбург спря процедурата с мотива, че община Гърмен първо трябва да намери временен подслон на хората. От Общината все още не са осигурили алтернативни домове.
Нова жалба е подадена и в Европейския съд по правата на човека заради събарянето къщата на Стоян Айдаров, в чието семейство има дете с тежко увреждане и малко бебе. Срокът за изпълнение на две от заповедите за събаряне, които бяха планирани за 13-и юли, бе удължен от министерството до 30-и септември. Вчера директорът на Дирекция "Социално подпомагане" в Гоце Делчев Петранка Костова, призна, че са били уведомени за това в последния момент и припомни какви възможности има службата за предоставяне на социална закрила:
При желание лицето с увреждане може да бъде настанено.
Става въпрос обаче само и единствено за него, не и за семейството:
Да. Такава услуга, която да е на куп цялото семейство да ги изведем, няма. Майката е с малко бебенце. Беше й предложена услуга, но тя тогава отказа.
По-рано местни жители заявиха, че са били излъгани от Общината и че няма да се преселват. Пред кореспондета на БНР те споделиха, че, според тях, са били излъгани и така са им били взети парите от Общината:
Има скица, обаче ни излъгаха от Съвета, вземаха ни парите и сега излиза, че е незаконно. Ще си правим колиба, но тук ще съм си. На друго място няма да вървим. Тука си искам. Цялата махала сме единни.
Жителите на квартал "Кремиковци" се заканиха да организират протест пред Общината и да блокират пътища заради събарянето на къщите им, без да им е предложена алтернатива за строителство на нови. От днес всички желаят да бъдат настанени във временни социални жилища.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..