Унищожаването на исторически паметници от "Ислямска държава" е престъпление срещу човечеството, каза в интервю за БНР генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова. В Брюксел тя призова депутатите от Комисията по култура и образование на Европейския парламент за хармонизиране европейските закони срещу контрабандата на откраднати културни ценности:
Екстремистите искат да го унищожат, защото те искат да наложат една друга идеология, те искат да унищожат всичко, което е съществувало досега, всичко, което говори за друга култура, за нещо по-различно. Смятам, че ние можем да направим много повече от гледна точка на преследване на такива престъпления.
Бокова, която е официален кандидат на българското правителство за следващ генерален секретар на ООН, имаше още среща с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини. На въпрос дали се притеснява от публикации в международната преса, които споменават Могерини и Кристалина Георгиева като потенциални конкурентни кандидати за поста генерален секретар на Обединените нации, Ирина Бокова отговори:
Нищо не ме притеснява, защото аз имам подкрепата на Правителството, на българските институции. Разбира се, различни имена се споменават, аз уважавам Кристалина, познавам я, подкрепям я, поздравих я специално, когато беше избрана за вицепредседател на Европейската комисия. Смятам, че това беше едно много добро постижение за България, което аз изцяло приветствах. Смятам, че най-важното за момента при мен е, че аз изцяло съм се фокусирала върху ЮНЕСКО. Процедурата вероятно ще започне официално в началото на следващата година. Аз имам много ангажименти и чувствам огромна отговорност за това как ще реагираме на това, което се случва в света.
Очаквайте цялото интервю на кореспондента ни в Брюксел с Ирина Бокова утре в предаването "Хоризонт до обед".
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..