Репортаж на Николай Кръстев за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По отломките на руския самолет, който се разби в Египет, са открити следи от взривно вещество, съобщи директорът на руската Федерална служба за сигурност Алескандър Бортников. По думите му, смъртта на 224 пътници и екипаж на самолета е била причинена от самоделно взривно устройство.
Според оценката на експертите ни на борда на летателния апарат по време на полета е избухнало самоделно взривно устройство с мощност около 1 килограм тротилов еквивалент. В следствие на това се е стигнало до разпадане на самолета във въздуха, което обяснява и голямата площ, на която бяха разпръснати отломките. Може еднозначно да кажем, че това е терористично нападение.
Русия ще открие виновните и ще ги накаже, заяви президентът Владимир Путин:
Ще ги търсим навсякъде. Където и да се скрият, ще ги намерим. В която и част на планетата да са, ще ги победим. Престъпниците трябва да разберат, че възмездието е неизбежно.
Освен това руският президент обяви, че уволнява първия заместник-министър на отбраната армейски генерал Аркадий Бахин. По-късно днес Путин ще посети Министерството на отбраната, където се очаква да говори с генералитета.
Ударите на руските въоръжени сили по терористите в Сирия не само няма да бъдат спрени, а ще бъдат усилени, каза още руският президент.
Руските служби обявиха награда от 50 милиона долара за информация, която ще доведе до разкриване на атентаторите.
Москва отказваше дълго време да признае факта, че самолетът ѝ е станал обект на терористично нападение, дори след разговора между британския премиер Дейвид Камерън и руския президент Владимир Путин. Специалистите по антитероризъм предупредиха, че именно от Камерън Русия е получила достоверна разузнавателна информация, че става въпрос за терористично нападение над руския полет.
В интервю за Българското национално радио британският експерт по сигурност и авиационно дело ПолБийвър заяви, че сигурността на европейските и американските летища е на възможно най-високото ниво, като подчерта, че това не важи за системите за сигурност по летищата в арабския свят:
На Запад имаме силна етика на сигурността – тук не можеш да подкупиш охраната. Ако си в Лондон, Париж и Берлин, ще трябва да преминеш през стриктни процедури за сигурност. Дори на места като София и Букурещ системите за сигурност са много стриктни. Проблемът в арабските страни е в отношението – там се водят от принципа “Каквото рече Аллах“.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..
публикувано на 01.02.18 в 16:47
LANGUAGES
РОТАЦИОННО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ