На много места по света хората са стимулирани да избягват тези данъци, най-рационално гледано, т.е. това не е престъпно поведение. Нормално е всеки човек да се опитва да живее с по-малко разходи и повече приходи, които остават на негово разположение. В една много динамична среда, когато бюджетите на правителствата се опитват да бъдат балансирани с по-високи данъци, вместо с орязване на разходи, е почти невъзможен анализът на това кой човек колко точно укрива и какъв дял от икономиката е сива, коментира Георги Стоев.
Според него не може да се търси пряка връзка между богатството и конкретната позиция на даден човек:
На мен лично като икономист ми звучи съвсем нормално един рационален човек да избере да отиде на по-евтино място с по-добра защита на правата си. Ако в България не се чувства добре защитен, защото не вярва в българския съд, и в същото време твърде много данъци отиват за неща, които инвеститорът не смята, че са от полза за обществото, нормално е той да избере друга дестинация.
С напредването на технологиите в момента е много по-лесно да се изнесе даден процес, дейност и приходи извън тежко облагана дестинация към офшорна зона, смята икономистът:
Такива зони ще присъстват в бизнес практиката, докато има правителства, особено европейските, които се опитват с много тежко данъчно облагане да си финансират социалните разходи.
Цялото интервю с Георги Стоев можете да чуете в звуковия файл.
Изтичане на 11,5 милиона документи от адвокатска фирма в Панама разкрива как богатите и влиятелни хора, включително руският президент Владимир Путин , укриват парите си, предаде ДПА, позовавайки се на вестник "Зюддойче цайтунг". Според публикацията "Мосак..
В списъците от "Панамските документи" има и български фирми, на които може да бъде направена данъчна проверка. Пред "Хоризонт" от Националната агеннция за приходите съобщиха, че са изискали данни за българските фирми и имената на хората, свързани с тях...
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не..