Шотландия вижда бъдещето си като "част от Европейския съюз", каза шотландският премиер Никола Стърджън, след като 62 процента от шотландците гласуваха за оставане на Великобритания в Евросъюза. Стърджън посочи, че започва подготовка за провеждане на нов референдум за независимостта на Шотландия, след решението на Великобритания да напусне Европейския съюз. Това трябва да стане в рамките на две години след задействането на Член 50 от Лисабонския договор, което се очаква до 3 месеца:
Междувременно северноирландската партия Шин Фейн обяви, че е необходимо да се проведе референдум за границата с Ирландия. Според председателя на движението, ако мнозинството от британците гласува да напусне Европейския съюз, тогава правителството в Лондон ще загуби възможността да представлява северноирландците.
Решението на британските избиратели е катастрофално за страната и Европейския съюз, защото зачерква четири десетилетия усилия за отворена Европа с единен пазар, заяви лейбъристкият депутат Кийт Ваз:
Това е ужасен ден за Великобритания и Европа. Сега трябва да бъде свикана извънредна среща на върха. Трябва да съставим работещ план за изпълнение на волята на избирателите. Имаме нужда от подкрепата на нашите партньори от Съюза, за да се справим с мигрантите в Кале. Ще има огромни усложнения за антитерористичната ни стратегия, каза един от привържениците на оставането на Великобритания Кийт Ваз пред Би Би Си.
По-рано водачът на Партията на независимостта Найджъл Фараж обяви резултатите от референдума за начало на края на европейския проект и победа на обикновените и почтените хора над корупцията и лъжите.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..