За зачестили случаи на телефонни измами съобщиха от Районното управление на МВР във Велико Търново. Мними служители от полицията, прокуратурата или съда се обаждали по телефона и търсели преводач от чужд език за нуждите на институцията.
Извършителите на измамите избирали жертвите си, използвайки информация от обяви в интернет или печатни издания, като се обаждали по мобилни и стационарни телефони предимно на учители, както и в агенции за превод, туристически фирми, офиси за недвижими имоти. Главно по-млади хора, владеещи чужди езици, били прицелът на тези престъпления. В такъв разговор например мнимият служител на МВР обяснявал, че в полицейското управление е задържан чужд гражданин и са необходими услугите на преводач. После казвал, че “задържаният” чужденец трябва да се обади на близките си зад граница, но няма ваучер и отправял молба да му бъде закупен. Жертвата трябвало да издиктува номера с обещанието, че парите за ваучера ще бъдат възстановени в полицията, когато се извърши преводът. На гражданите, за да бъдат убедени, допълнително се обаждали и известни адвокати, ангажирани със случая. Под предлог, че трябва да се даде подкуп на водещия разследването, жертвата е молена да изпрати пари по банков път в Сърбия или в съседна на България държава.
.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..