Екип от двама шуменски ученици и учителят им по информатика разработиха програма за деца с диабет

Снимка: БГНЕС

Шуменските ученици Радостин Маринов и Габриел Атанасов и техният преподавател по информатика Ангел Ангелов направиха програма, чрез която родителите на деца с диабет могат да следят показателите на инсулиновите им помпи, дори и от разстояние, като данните могат да се получат на телефон или смарт часовник. От разработката вече са се възползвали десетки български семейства. Работата по новия продукт върви на две нива.
Първо създадохме устройство, което прихваща радиосигналите от сензора на инсулиновата помпа и качва в телефона на детето и второто нещо, което направихме е приложение между  телефона на детето и този на родителите му, за да могат те във всеки един момент да виждат показателите му. Това обясни преподавателят по информатика Ангел Ангелов. Първо имаше песимизъм, дори от самите нас, дали това, което правим ще се получи, след това дойде въодушевлението, че нещо работи. Първото ниво, кръвната група, което измерихме, не знаехме дали е точно, правихме наши си тестове, тестове между родители и деца и въобще трябваше да сме сигурни, че устройството наистина работи, изпраща сигнал.
В момента Ангел Ангелов и неговите ученици продължават да работят по продукта, като идеята им е родителите не само да виждат показателите на детето си, но да могат, ако състоянието му се влоши, да подадат сигнал от разстояние на инсулиновата помпа и детето да получи дозата, която му е нужна. 
Ще задействаме инсулиновата помпа, чрез подаване на сигнал от телефона на родителите до телефона на детето и от там до помпата, но все още предстоят много тестове, за да сме сигурни, че всичко ще сработи. каза още Ангел Ангелов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47