С промяна в закона, която цели да насърчава отговорното родителство от 2015-а година, месечни детски добавки не получават бедните семейства, които не ваксинират децата според изискванията на имунизационния календар.
Експертът от Агенцията за социално подпомагане Зоя Попова коментира:
За 2015-а година откази на това основание поради ненаправени имунизации са получили 812 семейства. За 2016-а година техният брой е 582. Вижда се, че броят на отказите с такъв мотив намалява, което означава, че тази мярка е ефективна.
Агенцията не упражнява контрол дали написаното от личните лекари е вярно:
Заявлението-декларация се подава на 12 месеца. Изцяло работим с това какъв документ е издал личният лекар. Той носи отговорност за това, което е издал, въз основа на което ние преценяваме правото.
Опитът на Националната мрежа за деца показва, че към българския родител има много погрешни схващания за това, че той може да се оправи само чрез санкции, независимо дали това са социални, спирания на плащания. Проблемът с имуницзациите е доста голям, каза Георги Богданов, изпълнителен директор на Националната мрежа за децата:
Има два типа родители - небрежни или бедни родители, и другия тип – образовани родители, които съвсем съзнателно отказват ваксинация на децата си поради образование в интернет, което в последно време цели да се каже, че имунизациите допълнително увреждат децата. Ние казваме, че санкциите не може да са единствената мярка, която да се прилага. Към българския родител трябва да се подхожда така, че да има просвета и образование, и много добра социална работа, която Агенцията за социално подпомагане и различните социални институции не правят задълбочено по места.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..