Европейските лидери се споразумяха да прекъснат нелегалния трафик на мигранти през Либия с нови мерки за охрана на Средиземноморието. Това стана ясно от заключенията на втория ден от срещата на върха в Брюксел.
Евросъюзът ще ускори обучението и оборудването на бреговата охрана на Либия, от чиито териториални води тръгват трафикантските лодки с мигранти към Италия.
Единственият резултат, който ни интересува, е окончателно да се сложи край на трагичната ситуация, каза председателят на Съвета Доналд Туск, като визираше многобройните случаи на удавяния на мигранти в Средиземно море.
Вече имаме 2 милиарда евро разходи по миграцията. Грижим се за пристигащите у нас, но ако се грижим за тях в техните родни страни, ще ни излезе по-евтино, коментира канцлерът на Австрия Кристиан Керн.
Същевременно 28-те лидери повториха нуждата от реформа на системата на убежище, но без да поставят краен срок поради липса на консенсус.
Релокацията по квоти трябва да е ефективна и да елиминира мотивацията за вторични движения във вътрешността на Европа, става ясно от заключенията, подкрепени от премиера Бойко Борисов.
Франция и Германия обаче единодушно продължиха да настояват за постоянно действащ квотен механизъм за споделяне на бежанците, каза френския президент Еманюел Макрон по време на съвместното му изявление с канцлера на Германия Ангела Меркел:
Това общо предизвикателство изисква общи отговори. Трябва да приемаме бежанци, защото това е нашата традиция и чест.
Предложенията от снощи на Тереза Мей за правата на гражданите след Брекзит са под очакванията на 27-те нейни европейски колеги, съобщи още в Брюксел Доналд Туск. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер припомни, че тепърва преговорите предстоят, но обясни част от несъгласието с британската позиция:
Не виждам как може Съдът на ЕС да бъде изключен от споразумението, каза Юнкер.
Лондон предлага европейците да отправят жалби за неспазване на правата им пред местните британски съдилища.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..